Vitaminok hatása és ellenhatása
Milyen vitaminokat ne szedjünk együtt
A vitaminok és étrend-kiegészítők együttes szedése nem mindig jó ötlet.
Egyes vitaminok kölcsönhatásba léphetnek egymással, és akadályozhatják felszívódásukat. Ezért fontos tudni, hogy mely vitaminok nem szedhetők együtt és miért.
Mindig konzultáljon egészségügyi szolgáltatójával, mielőtt bármilyen új étrend-ki,egészítőt elkezdene szedni, különösen, ha gyógyszeres kezelés alatt áll, vagy valamilyen egészségügyi problémája van.
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag, kiegyensúlyozott étrend a legjobb módja annak, hogy a napi vitamin- és ásványianyag-adagot megkapja.
A vitaminok szedése napjainkban már a mindennapi rutin részét képezi. Ha nem is tudunk mindig törekedni arra, hogy úgy táplálkozzunk, hogy minden vitaminhoz természetes úton jussunk hozzá, a különböző tabletták és italok által mégis be tudjuk vinni a szervezetünkbe.
A táplálék kiegészítők piacán hatalmas a kínálat, de kevesen tudják, hogy adagolásuk nem is olyan egyszerű, mint azt elsőre gondolnánk, ugyanis sok közülük semlegesíti egymást, esetleg káros hatással bírnak abban az esetben, ha egyszerre vesszük be őket.
Ezeket a vitaminokat tilos bevenni egyszerre.
De mik is azok a kombinációk, amiket kerülni érdemes?
Zöld tea és vas kombinációja
Önmagában mindkét étrend-kiegészítő számos előnnyel jár. A zöld tea gyulladáscsökkentő vegyületeket tartalmaz, amelyek segíthetnek az olyan betegségekben szenvedőknek, mint a gyulladásos bélbetegség. A vas fontos a hemoglobin, a vérben lévő fehérje előállításához.
E kettő tulajdonképpen teljes mértékben semlegesíti egymást. A zöldteáról – noha ez nem táplálékkiegészítő, hanem egy antioxidánsokban gazdag ital – közismert, hogy káros a vér vastartalmára. Éppen emiatt amennyiben vashiányosak vagyunk, akkor a vasat tartalmazó tablettánkat lehetőleg ne egy csésze zöldteával öblítsük le, ugyanis e kettő üti egymást, megsemmsiítik egymás jótékony hatásait, és olyan, mintha semmit nem is fogyasztottunk volna.
Vas és kalcium kombinációja.
A vasat, vagy vastartalmú multivitamint lehetőleg ne szedjük együtt kalciummal. Amennyiben külön kalciumot és magnéziumot használunk, akkor azok bevételét néhány órával későbbre időzítsük, délre vagy kora délutánra, mivel ezek a nyomelemek csökkentik a vas felszívódását. Vannak multivitaminok, amelyek mindegyik összetevőt tartalmazzák, ám ezek olyan csekély mennyiségűek, hogy nem befolyásolják a vas hasznosulását.
A C-vitamin elősegíti, megkönnyíti a vas felszívódását, így egy pohár gyümölcslé vagy C-vitamin készítmény előnyös lehet ilyenkor.
A Gingko bioba és az Ómega-3 kombináció
Ezzel a kombinációvak érdemes vigyázni. Bár mindkét vitamin igen kedvező hatással van az egészségünkre, hiszen a Ginko biloba jó az agynak, a halolajban fellelhető ómega-3 pedig a szívre van kedvező hatással, ezeket egyszerre mégsem érdemes bevenni. Ennek pedig az az oka, hogy a két étrendkiegészítő együttes bevétele jelentősen hozzájárul a vérhíguláshoz, hiszen hátráltatják a véralvadást.
Vas és antibiotikumok kombinációja
Ha éppen antibiotikumot szedünk – különösen ha a tetraciklinek közé tartozó antibiotikumot –, akkor semmiképpen ne szedjünk vasat. Érdemes eldöntenünk, melyikre van nagyobb szükségünk, ugyanis a kettő csökkenti egymás hatását, de különösen a vasbevitelt támogató kiegészítők semlegesítik, vagy legalábbis negatívan hatnak az antibiotikumok hatására.
A réz és a cink kombinációja
A cink fogyasztása nagyon hasznos dolog, hiszen jelentősen hozzájárul az erős immunrendszerhez. Mindazonáltal a cink fogyasztása akadályozza a réz felszívódását, amit érdemes komolyan venni. A rézhiány komoly problémákhoz vezethet, ennek tünetei többek között a gyengeség, a fáradékonyság, a fázósság, a fokozott hajlam a zúzódásokra és a törékeny csontok.
A kálium és kalcium kombináció
A kálium és kalcium kombinációját érdemes kerülni, ugyanis ezek csökkentik egymás hatását. Éppen ezért először az egyiket bevenni, majd néhány órát várni, hogy felszívódjon, és utána bevenni a másikat.
A fokhagyma különböző vérhígítókkal kombinálva
Ezzel a kombinációval nem árt vigyázni. Sőt, vérhígító mellé nem tanácsos fogyasztani a fokhagymán kívül gyömbért és E-vitamint sem, ugyanis ezek kombinációjával a vérhígulás felfokozódik, és drasztikusan visszaszoríthatják a véralvadást. Ez azért súlyos probléma, mert ebben az esetben akár belső vérzésünk is lehet. Nem érdemes tehát e kettőt együtt szedni.
A magnézium, a kalcium és a multivitamin együttes bevétele
A magnéziumot és a kalciumot is (részben) azért szedjük, mert jelentősen hozzájárulnak a csontritkulás megelőzéséhez. Mindazonáltal nem érdemes a kettőt egy időben bevenni, mert így mindkettő szegényesebben oldódik fel, ugyanis ezek is akadályozzák egymást. Érdemes tehát 2 órát várni a kettő között.
A multivitaminban fellelhető ásványi anyagok felszívódását azonban jelentősen akadályozza az, ha a multivitaminnal egy időben vesszük be a magnéziumot, ugyanis ez utóbbi káros elnyomhatja a multivitamin ásványi anyagait.
B12 és C-vitamin kombináció
Ahogyan ezt már több vitamin kombinációjánál említettük, érdemes e két tabletta között minimum két órás szünetet tartani. Ennek az az oka, hogy a kutatási eredmények szerint a C-vitaminban található aszkorbinsavak lebontják a B12 vitamint, így ez utóbbi nem fejtheti ki pozitív hatását.
A D-, E- és K-vitamin kombináció
Éppen úgy, mint a kálium és a kalcium esetében, ezek között is érdemes néhány óra szünetet tartani. A tudományos vizsgálatok ugyanis azt igazolják, hogy a K-vitamin sokkal kevésbé oldódik fel abban az esetben, ha a más zsírban oldódó vitaminok is jelen vannak a szervezetünkben. Ez persze nem azt jelenti, hogy ezen három vitamin együttes bevétele esetében bármi bajunk lehetne, egyszerűen csak azt, hogy kevésbé hatékony.
A K-vitamin és a vérhígítók kombinációja
Kifejezetten káros e kettő együttes fogyasztása. A vérhígítók mellett nemcsak tablettában érdemes kerülni a K-vitamint, de élelmiszerekben is, így nem érdemes ilyenkor fogyasztani csicseriborsót, kelkáposztát, sem salátát. Ennek az az oka, hogy a K-vitamin akadályozza a vérhígító hatását, ahogyan teszi ezt az immunerősítőként szedett echinecea is. Nem szabad ezt sem félvállról vennünk, ugynanis a kettő együttes alkalmazása növeli az agyvérzés esélyét.
A-vitamin-kiegészítés A-vitaminban gazdag élelmiszerek kombinációja
Mivel az A-vitamin zsírban oldódó vitamin, a felesleg elraktározódik a szervezetben. Tehát nem kell minden nap A-vitamint szedni. A túl sok A-vitamin gyengébb csontokhoz és több csonttöréshez vezethet a kor előrehaladtával. A születendő babákra is káros lehet.
Ha terhes vagy A-vitamin-kiegészítőt szedsz, kerüld a máj vagy májpástétom fogyasztását. Ezekben az ételekben olyan magas az A-vitamin-tartalom, hogy még ha nem is szedsz A-vitamin-kiegészítőt, akkor is csak hetente egyszer fogyassz belőlük, hogy elkerüld az A- vitamin felhalmozódását a szervezetben.
Folsav (B9-vitamin) és B12-vitamin kombinációja
Bár mindkét B-vitamin fontos, a túl sok folsav vagy folát szedése valójában elrejtheti a B12-vitamin-hiány tüneteit.
E-vitamin és K-vitamin kombinációja
Jól dokumentált tény, hogy az E-vitamin pótlása egyeseknél fokozott vérzéshez vezethet. Egyes orvosok K-vitamin-kiegészítőt írnak elő a véralvadás elősegítésére. Az E-vitamin egyidejű szedése ellensúlyozhatja a K-vitamin hatását.
Kalcium más ásványi anyagokkal
A kalcium fontos ásványi anyag a csontok egészségéhez. A kalcium-kiegészítő szedése befolyásolhatja, hogy a szervezeted hogyan dolgozza fel a többi ásványi anyagot, például a cinket, a magnéziumot vagy a vasat. Ha ezeknek a kiegészítőknek bármilyen kombinációját szeded, érdemes őket külünbőző napszakokban, szétválasztva bevenni.
Mi a helyzet a multivitamin?
Láthatjuk, hogy számos vitamin üti egymást, és nem ajánlott ezeknek kombinált bevétele. Jogosan merülhet tehát fel a kérdés, hogy hogy lehet az, hogy a multivitaminokban számos vitamin együttese található, és mégis elvárjuk a jótékony hatását? Hiszen például a magnézium fokozza a D-vitamin hatását, ugyanakkor az A-vitamin csökkenti a D-vitamin hatását. Hogyan lehetséges az, hogy a multivitaminban pedig mindezek együttesen benne vannak? A válasz igen egyszerű. a kutatók úgy fejlesztették ki a multivitaminokat, hogy minimalizálták a kölcsönhatásokat, így semmi nem semlegesítheti a másikat.
Ugyanakkor nem árt vigyázni, mert ha valakinek kifejezetten A-vitamin-hiánya van, akkor nem érdemes multivitamint szednie, helyette kifejezetten A-vitamint célszerű bevinnie a szervezetébe, hogy megszüntesse a hiányt.
Forrás: kataiildiko