A zsírmáj
A zsírmáj egyik legnagyobb veszélye, hogy nem feltétlenül okoz panaszt, illetve, ha mégis, akkor meglehetősen általánosakat.
A zsírmáj tünetei lehetnek
jobb bordaív alatti nyomásérzékenység
indokolatlan súlynövekedés
gyomor és bélpanaszok
reflux, gyomorégés
puffadás észlelhető
sötét színű vizelet, bőséges folyadékfogyasztás mellett is
túlzott mértékű büdös/édes szagú izzadás
fáradékonyság
gyengeség
terhelhetőség csökkenése
sújos esetben sárgaság
Mi a zsírmáj?
A zsírmáj a máj zsíros elfajulását jelenti. Ilyenkor a májsejteken belül kis lipidburokban zsírcseppek képződnek – szövettani metszeten ez úgy néz ki, mintha lyukas lenne a májsejt. Az elzsírosodás miatt a májsejt könnyebben elpusztul, ami hosszabb távon a máj kötőszöveti felhalmozódásához vezet. A bajt ez utóbbi okozza, amelynek végeredménye a zsírmáj miatt kialakult májzsugor lehet.
A zsírmáj tünetei
A zsírmájnak nem igazán van jele, a probléma mindössze jellegtelen májtáji (jobb bordaív alatti) kellemetlenséget, nyomásérzékenységet, illetve puffadást okoz. Az egyedüli jellegzetes tünet a sárgaság, amely viszont általában már csak akkor jelentkezik, amikor a beteg állapota súlyos: ekkor a zsírmáj miatt kialakult nagymértékű májcirrózis már gyakorlatilag a végstádiumú májbetegséget jelzi. Korábbi stádiumokban inkább csak a vérkép lehet árulkodó, ha abban a májenzimek (gamma-GT, GPT, GOT) emelkedettek. Ebben az esetben a vírusos májbetegségeken kívül (hepatitis A, B, C és E) gondolni kell a máj zsíros elfajulására is.
A zsírmáj gyógyulási esélyei
A gyógyulás az alapbetegség kezelhetőségétől függően – a máj egyedülálló regenerálódási képességének köszönhetően – akár teljes is lehet.
A zsírmáj megelőzése
A megelőzést a zsírmájhoz vezető alapbetegségek megelőzése, illetve megfelelő kezelése segíti. Hasonló a helyzet a túlzott alkoholfogyasztással, amely a zsírmáj leggyakoribb kiváltó oka. Szintén kerülni kell az elhízást és a rizikót emelő gyógyszerek tartós szedését.
Természetes megoldások zsírmájra
A zsírmáj azt jelenti, hogy a májsejtek túl sok zsírt raktároznak.
Több halat kell fogyasztani
A zsírmáj megelőzése érdekében sok omega-3 zsírsavat tartalmazó, kevésbé zsíros vagy sovány halat kell fogyasztani.
Petrezselyem-citrom kúra
15-16 szál petrezselymet a szárával együtt tegyünk aprítóba. Adjunk hozzá 2 evőkanál citromlevet és fél pohár vizet. Turmixoljuk 2 percen keresztül. Naponta egyszer, reggeli előtt igyuk meg az egészet. 15 napos kúra után tartsunk 5 nap szünetet, majd ismételjük 15 napig.
Kávé
Az alkoholtól független zsírmáj kialakulásában szenvedő páciensek között azok, akik napi 2 vagy több csésze kávét fogyasztottak, a kutatások szerint kevesebb májkárosodást szenvedtek el, mint azok, akik kevesebb vagy semennyi kávét sem fogyasztottak. Napi egy csésze kávé jó hatással van zsírmáj ellen.
Édesgyökér
Az alkoholtól független zsírmáj kialakulásában szenvedőkre jó hatással van, az alkoholos zsírmáj kialakulását pedig megakadályozhatja. Egyesek érzékenyebbek lehetnek az édesgyökérre, ezért óvatosan kell használni.
Édeskömény
Az édesköménymagban található illóolajok segítenek csökkenteni az emésztési problémákat, enyhítik az émelygést és javítják az epeáramlást, amelyek mind segítenek a máj egészséges működésének támogatásában. Az édeskömény gyulladáscsökkentő tulajdonságai miatt is hasznos lehet a májbetegségek kezelésében
Citrom
Egy pohár vízbe nyomjuk fél citrom levét, és néhány héten keresztül napi 2-3 alkalommal fogyasszuk.
Avokádó és kivi
A rendszeresen, heti szinten fogyasztott avokádó megelőzi a zsírmáj kialakulását. A májbarát avokádót a nap során szünetekkel fogyaszthatjuk. A kivi hasonlóképpen májbarát gyümölcs.
Almaecet
Egy pohár langyos vízbe tegyünk egy evőkanál almaecetet, és naponta 2-szer, étkezés előtt igyuk. Az ízén egy kiskanál méz hozzáadásával javíthatunk. Ez a módszer akkor hasznos, ha 1-2 hónapon keresztül folyamatosan alkalmazzuk.
Kurkuma – Kurkumin
A kurkuma egy másik gyógynövény, amelynek erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása van. Az aktív összetevője, a kurkumin, védelmet nyújt a májnak, elősegíti a regenerációt, és segít megszabadulni a méreganyagoktól.
1 teáskanál kurkuma port tegyünk egy pohár vízbe és forraljuk fel. Néhány héten át napi 2 alkalommal fogyaszthatjuk.
Pitypang
Egy csésze forró vízbe tegyünk egy kiskanál szárított pitypangot, 5-10 percig hagyjuk állni, majd igyuk meg. Néhány héten át minden nap fogyasszuk ezt a teát. De terhes nők és cukorbetegek tartózkodjanak a pitypangtól!
Articsóka
Az articsóka nagyon hatékony a máj egészségének támogatásában. Segíti a máj méregtelenítő képességét, és elősegíti a regenerációt. Az articsókát lehet főzni, párolni, vagy kivonatot készíteni belőle, amelyet kapszulákban is lehet fogyasztani.
Zöldségek
A zsírmájban szenvedő betegek fogyasszanak napi 5 adag rostban gazdag zöldséget és gyümölcsöt
A kelbimbó, hagyma, póréhagyma, okra, tök, spenót, retek, rukkola, zöldbab vagy brokkoli mindenképpen fogyasztandó magas rosttartalma miatt.
A táplálkozásban kapjanak helyet a zeller, az articsóka és más májbarát zöldségek. Az articsóka legfontosabb tulajdonsága a májtisztító hatása és az epetermelés megkönnyítése.
Fokhagyma
A nyers fokhagyma májvédő hatással bír, és javíthat a zsírmáj állapotán. A nyers fokhagyma fogyasztása védelmet nyújthat a májrák ellen is.
Gyömbér
A zsír májban szenvedőnek segíthet a májkárosodás csökkentésében, valamint a koleszterinszint, vércukor és gyulladás csökkentésében.
A gyömbér antioxidánsokban gazdag, és gyulladáscsökkentő hatása miatt elősegíti a máj regenerációját. Rendszeres fogyasztása javítja az emésztést és segít eltávolítani a káros anyagokat a szervezetből. Frissen reszelve, teaként vagy turmixokban fogyasztható.
Gingko biloba
A hatékony növényi ellenszere.
Ginzeng
Védelmet nyújthat a májkárosodás ellen, de fennáll a kockázata, hogy befolyásolja a gyógyszerek hatását.
Borsmenta
A borsmenta ugyanis segíti az emésztést, csökkenti a gyulladást, és enyhíti az émelygést, ami hasznos lehet a máj betegségeihez társuló tünetek kezelésében. A borsmenta fogyasztása segíthet az epeáramlás javításában. Az epe az emésztéshez szükséges, és a máj termeli. Az epeáramlás javítása elősegíti a tápanyagok jobb felszívódását és az emésztést.
Máriatövis:
Hasznos lehet bizonyos májbetegségek esetén, beleértve az alkoholos cirrózist is.
A máriatövis egy nagyon hatékony gyógynövény a máj regenerálására. Az aktív összetevője, a szilimarin, védi a májat a károsodástól, és elősegíti a sejtek regenerációját. A máriatövis kivonatokat kapszulákban vagy teában lehet fogyasztani.
Körömvirág
A körömvirág tea napi kétszeri fogyasztása segítséget nyújthat zsírmáj esetén. Rendszeres fogyasztása hatékonyabb eredményt nyújt, akár meg is szüntetheti a panaszokat.
Természetes táplálék
A máj terhelésének csökkentése érdekében természetes élelmiszereket kell választani, és a lehető legnagyobb mértékben tartózkodni kell a mesterséges adalékanyagoktól.
Olajos magvak fogyasztása
Dió, mogyoró, mandula és más olajos magvak fogyasztása.
Testmozgás
A zsírmájban szenvedők számára fontos a rendszeres testmozgás és séta. A napi rendszeres séta segíthet a zsírmáj megelőzésében.
Az alkoholfogyasztás kerülése
Az alkohol minden értelemben a máj ellensége. A májkárosodás leggyakoribb oka az alkohol. A máj elzsírosodása mellett a májsejtek pusztulását is okozza. Ennek eredményeképpen az alkohol helyrehozhatatlan károsodást okoz a májban.
Forrás: trt, hazipatika
Öregedés ellen, a Rezveratrol és a NAD+ (NMN) együttes hatásával>>
Kávé jótékony hatásai>>
Potencia növelőket alkalmazni?!>