A dió jótékony hatásai

A dió jótékony hatásai

A dió egy csoda!
A dió 10 tudományosan igazolt egészségügyi hatása

A dió a Juglans nemzetségbe és a Juglandaceae családba tartozó, közepes vagy nagy termetű (10–40 m magas) lombhullató fa. Délkelet-Európától Japánig, illetve Észak-Amerikában és Dél-Amerika több területén is előfordulnak különböző fajtái.

A dió évezredek óta fontos része az emberi táplálkozásnak, és az egyik legegészségesebb diófélének tartják.

  • Több európai kultúrában is termékenységi szimbólum.
  • A hagyományos kínai orvoslásban a vesék és a tüdő működésének javítására használták.
  • Már a Selyemúton is kereskedtek vele.
  • A Perzsa birodalomban csak az uralkodók számára fenntartott ételnek számított.
  • Az indiai ajurvédikus orvoslásban is használják, többek közt bőrbetegségek ápolására, és általánosságban is az egészséget támogató ételnek tartják.

A dió a középkori Európában is népszerű volt, a termést tekintve mind a dióbelet, mind a belőle sajtolt olajat használták, és magát a jó tulajdonságokkal rendelkező faanyagot is hasznosították. Az 1700-as években a diót az európai gyarmatosítók hozták be Észak-Amerikába, és azóta az amerikai konyhának is alapanyaga lett.

Étkezési célra a közönséges dió (Juglans regia) a legnagyobb mennyiségben termesztett fajta, míg például az észak-amerikai fekete diót (Juglans nigra) kifejezetten faanyagáért termesztik.

A dió pozitív élettani hatásai

A csodálatos íze közismert, de tudtad, hogy rendkívül egészséges is? 
A következőkben összegyűjtöttük nektek a dió tudományosan igazolt jótékony hatásait.

  • Antioxidánsokban gazdag.
  • Rendkívüli omega-3-forrás.
  • Gyulladáscsökkentő hatású.
  • Óvja a bélrendszert.
  • Csökkentheti egyes rákos megbetegedések kockázatát.
  • Segíti az éhség- és a testsúlyszabályozást.
  • Segíthet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében, és csökkenti a kialakulásának kockázatát.
  • Segít a magas vérnyomás csökkentésében.
  • Támogatja az agyműködést.
  • Megőrzi a prosztata egészségét.
  • Támogatja a férfiak reproduktív egészségét.

Antioxidánsokban gazdag

A diónak nagyobb az antioxidáns hatása, mint bármely más közönséges diófélének.

Antioxidáns hatása főként az E-vitaminból, a melatoninból és a benne található polifenolokból ered. A polifenolok csökkenthetik az LDL, azaz a „rossz koleszterin” szintjét, ezáltal pedig az érelmeszesedés kialakulásának esélyét.

Rendkívüli omega-3-forrás

A dió lényegesen többet tartalmaz omega-3-zsírsavakból, mint bármely más dióféle; alfa-linolénsav-tartalma például 10 gramm dióban megközelíti az 1 grammot. Alfa-linolénsavat (ALA) táplálékkal tudunk csak bevinni, azt nem képes előállítani szervezetünk, tehát az esszenciális zsírsavak közé tartozik.

Az optimális ALA-bevitel napi 1,6 gramm a férfiak, illetve 1,1 gramm a nők esetében, amit lényegében már 1–2 dióval be tudunk vinni a szervezetünkbe.

Gyulladáscsökkentő hatású

A dióban található polifenolok – az ALA, a magnézium és az arginin aminosav – segíthetnek az oxidatív stressz és a gyulladás leküzdésében.

Óvja a bélrendszert

A mikrobiom egyensúlyának felborulása hozzájárulhat a bélben és a test más részein kialakuló gyulladásokhoz és betegségekhez, növelve az elhízás, a szívbetegségek és a rák kockázatát. 

A diófogyasztás a kutatások szerint növeli a bélrendszerben található jótékony baktériumok mennyiségét.  

Csökkentheti egyes rákos megbetegedések kockázatát

Több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy a dió fogyasztása csökkentheti bizonyos rákos megbetegedések, köztük az emlő-, a prosztata- és a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. 

A dióban nagy mennyiségben található polifenolokat bizonyos bélbaktériumok képesek urolitineknek nevezett vegyületekké alakítani, melyeknek gyulladáscsökkentő tulajdonságai lehetnek a bélben, így csökkentve a vastagbélrák valószínűségét. (Az urolitinek gyulladáscsökkentő hatása más rákos megbetegedésekkel szemben is védelmet nyújthat.)

Segíti az éhség- és a testsúlyszabályozást

Egy 2016-os tanulmány szerint a dióból metabolizálható energia mennyisége (a táplálék energiatartalma) valójában 21%-kal kevesebb, mint amit az élelmiszer-tudományban gyakran használt Atwater-faktorok számításával kapnánk. Ezen felül a dió hatékonyan segít az étvágy mérséklésében.

Pozitív hatása van a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében és a kockázat csökkentésében

Az előző pontban leírt, testsúlyra gyakorolt pozitív hatásán túl egy tanulmány szerint a hidegen sajtolt dióolaj érdemi csökkenést eredményezhet az éhgyomri vércukorszintben. (A kísérlet során 3 hónapon keresztül napi 15 gramm olaj bevitele mellett 8%-os csökkenést értek el a kísérleti alanyoknál.) 

Támogatja az agyműködést

Egyes kutatások szerint a dióban található tápanyagok, köztük a többszörösen telítetlen zsír, a polifenolok és az E-vitamin segíthetnek csökkenteni az oxidatív károsodást és a gyulladást az agyban.

Egy Alzheimer-kórral kapcsolatos 10 hónapos vizsgálatban az egerek egyik csoportja a napi élelem 6%-át, a másik csoportja a 9%-át dió formájában kapta (ami emberek esetében napi 28, illetve 43 grammnak felel meg). A kísérlet eredményeképpen – egy diómentesen táplált kontrollcsoporttal összehasonlítva – jelentős javulást értek el a tanulási képességek, a memória és a szorongás csökkentése terén.

Idősebb felnőtteken végzett megfigyeléses tanulmányok a diófogyasztást jobb agyműködéssel hozták összefüggésbe, beleértve a gyorsabb feldolgozási sebességet, a nagyobb mentális rugalmasságot és a jobb memóriát.

Támogatja a férfiak reproduktív egészségét

A dió fogyasztása segíthet a spermiumok egészségének és a férfi termékenységének a támogatásában.

Amikor 117 egészséges fiatal férfi három hónapon keresztül napi 75 gramm diót épített be nyugati típusú étrendjébe, javult a spermiumok alakja, vitalitása és mozgékonysága a diót nem fogyasztó férfiakhoz képest.

Állatkísérletek pedig arra utalnak, hogy a dió fogyasztása segíti a spermiumok védelmét azáltal, hogy csökkenti a membránok oxidatív károsodását.

Javítja a vérzsírszintet

A dióban gazdag étrend (a kutatásban napi 43 gramm diót kaptak az alanyok) segíthet csökkenteni a káros koleszterin és a triglicerid szintjét, amelyek hozzájárulnak a szívbetegségek kockázatához.

A dió tápanyagtartalma

(30 gramm dióval számolva)

  • 185 kalória
  • 2,5 gramm egyszeresen telítetlen zsírsav
  • 1,7 gramm telített zsírsav
  • 4,3 gramm fehérje
  • 3,9 gramm szénhidrát
  • 1,9 gramm rost
  • 0,7 gramm cukor

30 gramm dió elfogyasztásával fedezzük

  • a napi ajánlott kalciumszükséglet akár 3%-át,
  • a napi vasszükséglet akár 10%-át,
  • a napi káliumszükséglet 5%-át,
  • a napi magnéziumszükséglet akár 14%-át,
  • a napi folsavszükséglet 7%-át.

Mennyi diót együnk naponta? 

A napi dióbevitel optimális mennyisége életkortól, nemtől és általános egészségi állapottól függően változhat, azonban általános iránymutatásként elmondható, hogy napi egy maréknyi dió fogyasztása (~30 gramm) csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.

Dióallergia

Nem szabad figyelmen kívül hagynunk azokat sem, akik bármennyire is szeretnék, nem tudnak diót fogyasztani az általa kiváltott allergiás reakció miatt.

Ez az allergiafajta bármelyik életszakaszban kialakulhat, és a bőrön, az ajkakon, a szájban, a torokban is kiválthat irritációt, emésztési panaszokat okozhat, illetve extrém esetekben életveszélyes anafilaxiás sokkot is okozhat.

A leggyakoribb allergiás tünetek:

  • Kiütések
  • Csiklandozó, égető, bizsergető érzés a szájban és az ajkakon
  • Hányinger, hányás
  • Asztmás rohamok
  • Anafilaxiás rohamok (bőr és nyálkahártyák nagyfokú duzzadása/vizenyője, vérnyomásesés, keringészavar, nehézlégzés, általános rosszullét, halálfélelem, oxigénhiány, eszméletvesztés)

A dióra allergiások más diófélék fogyasztása során is gyakran tapasztalnak hasonló tüneteket (keresztallergia). Tehát ha észrevettük már magunkon, hogy akár kevés dió fogyasztása is allergiás tüneteket okoz, érdemes allergiatesztet végeztetnünk. Ha megbizonyosodtunk arról, hogy valóban dióallergiánk van, minden bevásárlásnál és éttermi étkezések alkalmával nagy figyelmet kell fordítanunk az ételek összetevőire.

A diófalevél és a diófalevél tea

A diófalevelet június végétől augusztusig érdemes leszedni, mikor már szép sötétzöld a színe, majd szárítás után, összemorzsoljuk és lehet teát készíteni belőle.

Diófalevél gyűjtése

Gyógynövényként a zöld burkot, sőt magát a termést is használják, gyógyteát azonban a levélből készítünk. A diólevelet június végétől augusztusig gyűjtjük, olyankor, mikor már szép sötétzöld a színe, de még nem jelennek meg rajta a rozsdafoltok. A leszedett, ép, nem foltos leveleket megszárítjuk, összevágjuk, szellős, száraz helyen tároljuk. 4-5 kg friss levélkéből lesz 1 kg száraz tea.

Mire használható a diólevél tea?

A diófalevélből készült tea nem csak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazható, így számos problémára nyújt gyógyírt.

Belsőleg alkalmazva

A diófalevél tea hatékonyan fellép a különféle paraziták ellen, ezért jó választásnak bizonyul bélférgesség esetén, illetve az emésztési problémákat is képes enyhíteni. Amennyiben gyomorfájdalom gyötör minket, vagy gyomor- és bélhurutunk van, akkor is ajánlott az alkalmazása. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően a szájüregi gyulladások és fertőzések ellen is hatékony, sőt mi több, még a torokfájást is enyhítheti. Amennyiben aranyeres panaszaink vannak, vagy szükségünk van gyomorerősítésre és a máj támogatására, esetleg általános gyengeséget érzünk, akkor is érdemes diófalevél teát fogyasztanunk.

Külsőleg alkalmazva

A diófalevél küldőleg alkalmazva is számos problémát képes enyhíteni: például a szemgyulladás kezelése esetén jószolgálatot tesz, de különféle bőrgyulladások, kelések és ekcéma ellen is javasolt a használata. Amennyiben fekélyes lábra és sebekre vagy másmilyen bőrbetegségekre keresünk valamilyen természetes gyógymódot, akkor szintén érdemes diófalevél teával próbálkoznunk. Ezeken kívül olyan nőgyógyászati panaszokon is képes segíteni, mint a fehérfolyás, a méhgyulladás és a ciszta. Korpásodásnál és hajhullásnál is érdemes esélyt adni a teának, de külsőleg alkalmazva lábfürdőként is megállja a helyét, főleg abban az esetben, ha izzadáscsökkentőre van szükségünk.

Mi mindenre jó még a diólevél?

Amennyiben a fogíny betegségeinek, esetleg foglazulásoknak a kezelésére szeretnénk alkalmazni, akkor egy csésze diófalevél teával ajánlott öblögetnünk a szájbelsőt. Kelések, fagyások vagy aranyérbántalmakra egy sűrű forrázatot kell készítenünk, majd ezzel kell az érintett területet borogatni. A diófalevélből továbbá készíthetünk szappant, krémet, de akár fürdőadalékot is. Ebben az esetben 100-200 gramm diófalevelet vágjunk apróra, és áztassuk be 2,5 dl forró vízbe. Ezután egy szűrőn át öntsük a fürdővízhez. Az így elkészült víz frissít, méregtelenít és erősít is.

Ha reumás panaszokra szeretnénk használni, akkor készíthetünk belőle olajat. Ehhez szükségünk lesz 10 kanál tört szárított diófalevélre, amit adjunk hozzá 1 liter étolajhoz. Hagyjuk benne az olajban a levélaprólékot 1 hónapig, majd szűrjük le. Ezzel az olajjal a reumás testrészt bátran masszírozzuk át.

Forrás: greendex, WebMD, benu

Mandula jótékony hatása a szervezetre>>