Torokfertőtlenítő és általános immunerősítő tea
Egyre hűvösebbek a reggelek és az esték, ezért egy nagyszerű immunerősítő és torokfertőtlenítő hatású tea receptjét szeretném Önnel megosztani! A hozzávaló gyógynövények mindegyikét már a népi gyógyászatban is előszeretettel alkalmazták, egymással kombinálva pedig maximális hatást érhetünk el velük.
Hozzávalók 1 literhez:
szárított teafüvek:
– egy evőkanál kamillavirág
– egy evőkanál bodzavirág
– egy evőkanál hársfavirág
1-3 evőkanál méz – virág- vagy akácméz, cukorproblémák esetén az Önnek megfelelő édesítőszert alkalmazza
Ízlés szerint és további hatás-erősítésre:
1 csipetnyi fahéj
4-5 szem szegfűszeg
– A kamilla sokak által ismert antibakteriális, gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatásairól. Jól alkalmazható torokfájásra, emellett görcsoldó és emésztést javító hatása is van.
- A bodzát köhögéscsillapításra, immunerősítésre, lázcsillapításra, izzasztásra és vízhajtásra is alkalmazhatjuk. Ismert még vértisztító és emésztést elősegítő tulajdonságáról.
- A hárs szintén kiválóan alkalmazható megfázás és köhögés esetén. Ezen felül idegnyugtató, lázcsillapító hatású és jót tesz a szívműködésnek is.
- A fahéjat már évszázadokkal ezelőtt is alkalmazták köhögéscsillapításra. Antibakteriális tulajdonságának köszönhetően ma szájvizekben is megtalálható a kivonata. Alkalmazható a szájüregben előforduló különféle gyulladások esetén is. Jó hatással van a vércukorszintre.
- A szegfűszeg szintén gyulladáscsökkentő vegyületeket, flavonoidokat és antioxidánsokat tartalmaz, csökkentheti a torokfájást és a száraz köhögés ellen is bevethetjük.
– A méz hatékony segítség lehet gyulladt torok és nyelési nehézségek esetén. A méz természetes szövet-regeneráló és antibakteriális tulajdonságának köszönhetően csillapíthatja a fájdalmat, megszüntetheti a nyálkahártya irritációját és védelmet nyújthat a fertőzésekkel szemben.
Elkészítés:
Tegyük a teafüveket lehetőleg szilikonos teatojásba vagy más nem fém eszközben egy teás kancsóba – és ízlés szerint adjuk hozzá a fahéjat, szegfűszeget. Öntsük le 1 liter forró, de nem forrásban lévő vízzel, majd hagyjuk állni. Csak akkor ízesítsük mézzel, ha már 40 C fok alá hűlt a hőmérséklete, hogy a természetgyógyászatilag értékes hatóanyagok megmaradjanak.
Hogyan fokozhatjuk tovább a teánk immunerősítő hatását?
Poharanként 10-15 csepp propoliszt hozzáadva még hatékonyabb immunerősítő teát kapunk. A propolisz kiváló antibakteriális és erősítő tulajdonságát hozzáadva tovább fokozhatjuk az eredményességet.
Napi két-három csészével fogyaszthatjuk; ha propoliszt is teszünk bele, abban az esetben csak két csésze ajánlott, egy délelőtt, egy pedig este.
Készítse el és fogyassza egészséggel!
Üdvözlettel:
Hegyi József, méhész, apiterapeuta
(0670) 7764-112
Forrás: mezgyogyasz.hu