Dermatitis: a bőr gyulladásos betegsége! Mit érdemes tudni róla?

A dermatitis a bőr gyulladását jelenti, és a leggyakrabban az ekcémával azonosítják, ugyanakkor számos különálló betegség tünete lehet. Ami a közös ezekben: a kellemetlen bőrpírt, viszketést, hámlást valamilyen allergiás, túlérzékenységi reakció váltja ki.

A dermatitis a bőr gyulladásos reakcióját jelenti valamilyen allergénre. Meglehetősen gyakori, és sokféle különálló, de hasonló hatásmechanizmus során kialakuló betegség tünete lehet. A dermatitis jellegzetességei segíthetnek pontosan megállapítani, hogy mi is húzódik meg az igen kellemetlen bőrgyulladás hátterében.
Bár a dermatitis különböző módokon jelentkezhet, vannak állandó jellegzetességek is. A bőr kipirul, kivörösödik, megduzzad, bedagad, és az érintett bőrfelület tapintásra, látványra is különbözik a test többi részén található bőrtől. Nagyon jellemző az erőteljes, gyakran az elviselhetetlenségig fajuló viszketés. A bőr pikkelyes hámló vagy sebes is lehet.
A dermatitis megjelenhet a nyakon, a csuklón, a kézfejen, az alkaron, a lábon, a bokán, a nemi szervek környékén, az arcon, a könyök- és térdhajlatban vagy a hajas fejbőrön is. A dermatitis tünetei között találhatjuk a pattanásokat, a korpásodást és a hajhullást is.

Atópiás dermatitis: tünetek, diagnózis, kezelés

A dermatitis leggyakorbb altípusai közé tartozik az atópiás dermatitis, melynél az allergiás reakciók megjelenésének genetikai okai lehetnek; a kontakt dermatitis, melynél valamilyen irritáló vagy allergén anyag (nikkel, cserszömörce, mosóporok vagy kozmetikumok stb.) váltja ki a bőrgyulladást; a seborrheás dermatitis, melynél a bőrgyulladást a fejbőr, illetve az arc zsírossága és az elhalt hámsejtek tömött, zsíros érzetű “pikkelyekben” való hámlása kíséri.

A ritkább altípusok közé sorolható a dermatitis herpetiformis, mely a lisztérzékenységgel van szoros kapcsolatban, és nagyon viszkető, a két kézen, lábon, térdeken szimmetrikusan jelentkező kiütések jellemzik; a neurodermatitis, mely egy-egy foltra koncentrálódik, és az ismételt dörzsölés, viszketés, kaparászás, piszkálás miatt alakul ki; a sztázis dermatitis, melynél a bőrtünetek a rossz keringéssel, vénás gyulladással, ödémásodással állnak kapcsolatban, és főleg az ötven év felettiek bokáján jelentkezik.

A dermatitis megelőzésére nincs megfelelő módszer (természetesen, ha valamilyen ismert allergén váltja ki a kellemetlen bőrtüneteket, akkor érdemes ezt kerülni), és jelenlegi tudásunk szerint gyógyíthatatlan. A szokások átalakításával, az életmód megváltoztatásával azonban nagyon jól kordában lehet tartani a tüneteket. Nagyon fontos a bőr megfelelő hidratálása, rendszeres krémezése is.

Bizonyos esetekben a bőrápolást és az életmód megváltoztatását kiegészítheti gyógyszeres kezelés is, de ezt csak orvosi javaslatra, a dermatitis alapos kivizsgálását követően szabad elkezdeni.

Forrás: Házipatika