A dermatitis a bőr gyulladását jelenti, és a leggyakrabban az ekcémával azonosítják, ugyanakkor számos különálló betegség tünete lehet. Ami a közös ezekben: a kellemetlen bőrpírt, viszketést, hámlást valamilyen allergiás, túlérzékenységi reakció váltja ki.
Atópiás dermatitis: tünetek, diagnózis, kezelés
A dermatitis leggyakorbb altípusai közé tartozik az atópiás dermatitis, melynél az allergiás reakciók megjelenésének genetikai okai lehetnek; a kontakt dermatitis, melynél valamilyen irritáló vagy allergén anyag (nikkel, cserszömörce, mosóporok vagy kozmetikumok stb.) váltja ki a bőrgyulladást; a seborrheás dermatitis, melynél a bőrgyulladást a fejbőr, illetve az arc zsírossága és az elhalt hámsejtek tömött, zsíros érzetű „pikkelyekben” való hámlása kíséri.
A ritkább altípusok közé sorolható a dermatitis herpetiformis, mely a lisztérzékenységgel van szoros kapcsolatban, és nagyon viszkető, a két kézen, lábon, térdeken szimmetrikusan jelentkező kiütések jellemzik; a neurodermatitis, mely egy-egy foltra koncentrálódik, és az ismételt dörzsölés, viszketés, kaparászás, piszkálás miatt alakul ki; a sztázis dermatitis, melynél a bőrtünetek a rossz keringéssel, vénás gyulladással, ödémásodással állnak kapcsolatban, és főleg az ötven év felettiek bokáján jelentkezik.
Bizonyos esetekben a bőrápolást és az életmód megváltoztatását kiegészítheti gyógyszeres kezelés is, de ezt csak orvosi javaslatra, a dermatitis alapos kivizsgálását követően szabad elkezdeni.