Öt jel, hogy ön is májbeteg lehet

Öt jel, hogy ön is májbeteg lehet

A májbetegségek nagy része teljesen tünetmentes, azaz semmilyen panaszt nem okoz, sőt az általánosan végzett májfunkciós laboratóriumi vizsgálatok eredményei is lehetnek normálisak.

Az idült májgyulladásokra nagyon hosszú, több évtizeden át tartó tünetmentes időszak jellemző. A betegségre olykor jellegtelen panaszok, a laboratóriumi leletekben igen enyhe májfunkciós eltérések vagy a betegség terjedésének kockázati tényezői hívják fel a figyelmet.

1.    Érezte már magát állandóan fáradtnak?

A vér egészséges összetételéért nagyrészt a máj felelős. Ha a vér összetétele kóros, a sejtek nehezebben képesek munkájukat végezni, ennek jele lehet például a fáradtság.

2.    Vérvétel során voltak-e eltérések a májfunkciós leleteiben?

A májenzim-eltérések a májkárosodások többségében észlelhetőek, de a normális értékek sajnos nem zárják ki az idült májgyulladás jelenlétét.

3.    Szüksége volt-e vérátömlesztésre?

1993 előtt a császármetszéses szülések alkalmával vagy komolyabb balesetek esetén vérátömlesztésre volt szükség. A mintákat akkor még nem szűrték hepatitisz vírusra, így felmerül afertőzésveszélye. A májvédelem érdekében ajánlatos kivizsgáltatnia májfunkciós értékeit.

4.    Külföldön született?

Számos országban igen gyakoriak az idült májgyulladások, így pl. Romániában, Ukrajnában, Egyiptomban és Távol-Keleten.

5.    Érhette-e önt véletlen sérülés vagy szúrás nem sterilizált tűvel?

Ha a sérülés úgy következik be, hogy a tű, fecskendő vagy a bejutó anyag (pl. otthon végzett tetováláskor) más ember vérével érintkezett, akkor a fertőzés kockázata jelentős.

Forrás: Házipatika