Prosztata betegségei és természetes védelme

Kisvirágú füzike

9948

Kisvirágú füzike
(Epilobium parviflorum)

Gyógyhatásai

Antioxidáns, immunerősítő, vízhajtó, hangulatjavító. Rendszeres használatával elkerülhető a prosztata megnagyobbodás. Csökkenti az éjszakai vizelések számát, lehetővé téve a nyugodt pihenést. Az ürített vizelet mennyiségét is növeli. Gyulladáscsökkentő hatása miatt hólyaggyulladás, hólyagműködési elégtelenség esetén is kiválóan használható, nőknek is ajánlott ezekre a problémákra. Folyamatosan fogyasztható, hozzászokni nem lehet. Ismert káros mellékhatása nincs

Felhasználása belsőleg

Elkészítési módja: egy csapott evőkanál füzikét egy porcelán csészébe teszünk, leöntjük 2,5 dl forró vízzel, letakarva állni hagyjuk 15-20 percig. Leszűrés előtt a tea tetején kialakult színes hártyát, melyben sok hasznos hatóanyag van, egy kiskanállal leszedjük és megisszuk, vagy leisszuk a tea tetejéről, és csak ezután szűrjük le az egész teát. Minden esetben reggel éhgyomorra igyuk meg.

Negyven éves kortól minden férfinak ajánlott inni hetente egy csészével. Későbbi használata attól függ, hogy milyen gyakori az éjszakai vizelési inger. Ha kétszer kell felkelni éjszaka, elég három naponta egy csésze füzike teát inni reggel éhgyomorra. A kettőnél többszöri éjszakai vizelési ingernél már naponta egy csésze teát kell inni belőle.

Prosztata védőital: Egyenlő arányban veszünk kisvirágú füzike, vadárvácska, kakukkfű, csalánlevél és gyermekláncfű gyökér gyógynövényeket. Összekeverjük, egy csapott evőkanálnyit leöntünk 2,5 dl forró vízzel, 25 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Naponta 2-3 csészével iszunk a nap folyamán elkortyolva a prosztata gyulladása esetén. Súlyosabb esetben 1-2 hónapig folytatjuk a kúrát.

Ez a forrázat tisztítja a vesét és csökkenti a prosztata és a hólyag krónikus gyulladását.

9948_1  9948_2

9948_3  9948_4

A ligetszépe félék (Onagraceae) családjába tartozó, kis termetű, vékonyka szárú, molyhos levelű növény. Dél-Ázsiában, Észak-Afrikában őshonos, hazánkban vadon is előfordul. Nedves réteken megtalálható egész Magyarország területén. Évelő, lágy szárú, akár 80 cm-es magasságot is elérhet. Az alsó és középső levelei átellenesek, a felső levelek váltakozó állásúak, lándzsásak vagy hosszúkás tojásdadok. Virágai a levelek hónaljából fejlődnek, június-júliusban nyílnak, a hajtás felső részén, laza fürtvirágzatot alkotnak. Az apró virágok szirma élénkbíbor vagy halványrózsaszín. A termése tok, a magok körte alakúak, szőrösek, 1 mm hosszúak.

Ötvenéves korára a férfiak mintegy 30 százalékának vizeletürítési gondjai vannak, és 70 éves korára 80 százalékuknál BPH, jóindulatú prosztata megnagyobbodás alakul ki.

A prosztata egészségének szempontjából igen fontos az egészséges szív- és érrendszer. A vér szállítja az oxigént és a tápanyagokat, valamint segítségével ürülnek ki a mérgező és salakanyagok a szervezet minden részéből, így a prosztatából is. A testedzés legjobb formái a séta, az úszás és a jóga. A hosszú kerékpárutak alatt a prosztatára nyomás nehezedik, míg a futás kerülendő, ha a prosztata meg van duzzadva.

Az egészség érdekében ajánlatos a szex, legalább heti három alkalommal.

Kerülni vagy legalábbis csökkenteni kell az alkohol- és koffeinfogyasztást, valamint a dohányzást. A bőséges vízivás elősegíti a méreganyagok távozását és megelőzi a székrekedés. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a vörös húsok, zsírok és a cukor túlzott bevitele növeli a prosztata-megnagyobbodás és a rák esélyét, jó hatással van ugyanakkor a zöldségfélékben, halban (omega-3) és rostokban gazdag étrend.

A szabad gyökök számát csökkentik, így jó hatásúak az antioxidáns vitaminok és ásványi anyagok, például a C-, A- és E-vitamin, a karotin, réz, mangán, szelén és cink. Fontos, hogy a cinket ne ugyanabban az időben vegyük be, mint a rezet, mert gátolják egymás felszívódását.

Az esszenciális zsírsavak és a cink különösen jót tesznek a prosztatának és csökkentik a megnagyobbodást. Esszenciális zsírsavakat (omega-3) tartalmaznak a halak, a lenmag, a szójabab és a tökmag, érdemes repce- és napraforgóolajat, valamint dióféléket és magvakat fogyasztani (omega-6). Cinkben gazdag a borjúmáj, a pulyka, a tenger gyümölcsei, és a diófélék.

Forrás: gyorgytea.hu