Superfood lista: Az 5+1 legfontosabb szuper élelmiszerek listája

Superfood lista: Az 5+1 legfontosabb szuper élelmiszerek listája

A superfood kifejezés nem új fogalom, hiszen már az 1915-ös kiadású Oxford Dictionaryben is feltűnt, ahol úgy írtak róla, mint „egy tápanyagokban dús élelmiszer, amiről úgy tartják, hogy különösen kedvező hatást gyakorol az egészségre és a jó közérzetre”. A meghatározás azóta is tartja ezt a jelentését, hiszen olyan élelmiszerekre használható, amelyek önmagukban rendkívül egészségesek, és jótékony beltartalmi értékeinek köszönhetően kitűnnek saját élelmiszercsoportjukból. Minden superfood természetben megtalálható alapélelmiszer, amelyek pozitív hatást gyakorolnak az egészségünkre.

Miután a 90-es években világpiacon felkapottá vált a fogalom, és mivel jogi szabályozás nem állt a használatának a hátterében, ezért rendkívül jó marketing fogásnak számított bevetni a vásárlások ösztönzésére. Kontroll hiányában azonban sokszor nem csak a szuper élelmiszerekre használták, ezért az Európai Unió 2007-ben betiltotta a szó alkalmazását.

Superfood, vagyis „szuper élelmiszerek” jelentése

Az, hogy mitől lehet szuperétel egy adott élelmiszerből, nagyon egyszerűen megfogalmazható: a superfoodok olyan magas vitamin- és ásványi anyag tartalommal rendelkeznek, amelyek szervezetünk tökéletes működéséhez elengedhetetlenek. De nézzük meg részletesebben, hogy pontosan minek is köszönhetik ezek az ételek a „super” jelzőt!
A szuper élelmiszerek listája viszonylag hosszú, és bizonyítottan egészségünkre a legjobb hatást ezek a termékek gyakorolják. A zöldségek, a gyümölcsök, az állati és a növényi eredetű élelmiszerek, valamint az olajos magvak között is számos olyan táplálék található, amelyek rendszeres fogyasztása pozitívan hat közérzetünkre, továbbá hozzájárul a megbetegedések megelőzésében és leküzdésében. Mindegyikükről általánosságban elmondható, hogy bővelkednek antioxidánsokban, vitaminokban és ásványi anyagokban. Telítetlen zsírsav, valamint aminosav tartalmuk magas, emellett nyomelemekben gazdagok. A termékek listája hosszú, de mi segítünk eligazodni a superfoodok világában!

Superfood lista

Gyümölcsök

A gyümölcsök között rengeteg szuper élelmiszerrel találkozhatunk. A gránátalma, a datolya, a csipkebogyó, a homoktövis, és az avokádó is ehhez a csoporthoz tartozik. De ha szélesebb skálán nézzük, akkor ide sorolhatjuk az almát, a citromot, a grapefruitot, a kiwit és a legtöbb bogyós gyümölcsöt is, kiemeltképp a fekete áfonyát.

A gránátalma az egyik legerősebb antioxidáns, nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, B5-vitamint és káliumot is. Magas flavonoid tartalmának köszönhetően csökkenti a daganatos megbetegedések kialakulásának lehetőségét, valamint jó irányba lendíti a koleszterinszintet is.

A másik egzotikus, tápanyagtartalmában kiemelkedő gyümölcs az avokádó. (Igen, gyümölcs, senkit ne tévesszen meg a színe. Csodaerejéről híres élelmiszer, mivel olyan többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, amelyeket szervezetünk rendkívül jól hasznosít. Húsában A-, B-, C- és E-vitamin is jócskán található, remek kalcium- magnézium- és nátriumforrás.
A datolya szintén említést igényel a szuper gyümölcsök sorában, hiszen nagyon jó hatással van az emésztőrendszer működésére, segít beindítani az anyagcserét, és székrekedés esetén is bátran fogyasztható.

Zöldségek

A zöldségek listája is igen hosszú, ha közülük is a legegészségesebbeket szeretnénk kiemelni. A csicsóka, a sóska, a goji bogyó, az édesburgonya és a spirulina (Spirulina alga) is fontos superfoodnak számít, de a sütőtök, a cékla, a brokkoli, a fodros kel, vagy a bab-, borsó– és lencsefélék sem hagyhatóak ki a sorból.

Az édesburgonya – hasonlóan a céklához – remek béta-karotin forrás, valamint magas antioxidáns tartalmának köszönhetően erősíti az immunrendszerünket is. Ez a zöldségünk tele van vassal, segíti a vörösvérsejtek termelődését, és nem mellesleg alacsony kalóriatartalmának köszönhetően diétába is bátran beleilleszthető.
A reneszánszát élő csicsóka sokáig méltatlanul elfeledett élelmiszer volt. Ez a szuper zöldség egy inulin elnevezésű rostanyagot tartalmaz, amely arra hivatott, hogy szervezetünk öngyógyító hatását maximalizálja. A burgonyához hasonlóan számos módon elkészíthető, nem mellesleg az íze is nagyon finom.

A brokkoli, a kelbimbó, a karfiol és a fodros kel is hasonló tulajdonságokkal bír. Magas antioxidáns tartalmuknak köszönhetően segítenek a rákos megbetegedések elkerülésében, támogatják a megfelelő bélműködést, valamint remek kalcium-, kálium- és E-, B-, K-vitaminforrások.

Állati eredetű élelmiszerek

Az állati eredetű élelmiszerek között két tápértékében magas superfoodot kell kiemelnünk: a tojást és a halat.
A tojás az emberiség egyik legősibb tápláléka. A-, B-vitaminban, vasban és foszforban gazdag élelmiszerről beszélünk, amely kiváló minőségű fehérjét is szolgáltat a szervezetünknek. Bizonyítottan jó hatással van látásunkra, és a szemünk egészségére is. Egy tanulmány szerint, az emberi szervezet képes lenne megélni csak tojáson, hiszen minden fontos alapvető tápanyagot tartalmaz, ami a megfelelő működéshez szükséges.

A halfogyasztás elengedhetetlen része az egészséges életmódnak. A halhús olyan értékes zsírtartalommal bír, amelyet szervezetünk nem, vagy csak nehezen tud előállítani. A halak közül is kiemelten a mélytengeri halak, mint például a lazac vagy a tonhal, de mellettük a pisztráng is gazdag omega-3 tartalma miatt mindenki számára heti rendszerességgel javasolt élelmiszer. Az omega-3 egy esszenciális zsírsav, amely pozitívan járul hozzá az agy működéséhez, továbbá jótékony hatással van a szívünkre és az ízületeinkre.

Növény eredetű szuper élelmiszerek

A gabonák és a gabonafélék rostokban és antioxidánsokban gazdag élelmiszerek. Közülük is a bulgur, a quinoa és a köles sorolható első körben a superfoodok kategóriájához. A quinoa fogyasztása vegánoknak és vegetáriánusoknak is kimondottan ajánlott, mivel minden esszenciális, telített zsírsavat tartalmaz, amely az állati eredetű fehérjék pótlására tökéletesen alkalmas. A szuper élelmiszer kategóriáját magas B-, C- és E-vitamin tartalmának köszönhető, valamint magnézium, vas és kalcium is található benne.
Az egyik legfontosabb növényi eredetű szuper élelmiszerünk a méz. Amellett, hogy antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van, vitaminokat és fehérjéket is jelentős mennyiségben tartalmaz. Az emberi szervezet számára fontos 24 ásványi anyagból 22 megtalálható benne. A szívbetegségek, a májbetegségek és a hurutos megbetegedések tökéletes gyógyítószere.
A növényi eredetű szuper élelmiszerek sorából nem hagyhatjuk ki a spirulinát sem. A spirulina egy mikroszkópikus vízinövény, amely ősidők óta értékes tápanyagforrás. Immunerősítő, serkenti az agyműködést, és jótékony hatással van vérnyomásunkra és a koleszterinszintünkre.

Olajos magvak

Természetesen az olajos magvak sem maradhatnak ki a superfoodok sorából. A mandula, a dió, a lenmag, a chia mag és a kendermag is egytől egyig rendkívül magas tápértékekkel rendelkeznek, omega zsírsavakban, rostban, fehérjékben és káliumban gazdagok, ezért fogyasztásuk napi szinten ajánlott.
A chia mag magas antioxidáns tartalmának köszönhetően, remekül erősíti az immunrendszerünket, és magas rosttartalma miatt emésztéssegítő, és béltisztító hatással bír. Az ásványi anyagok közül szép számmal található benne kalcium, foszfor, vas és magnézium, így pozitívan járul hozzá a csontok és a fogak egészségéhez.

A mandula amellett, hogy finom és többféleképpen felhasználható, remek tápanyagforrás. E-, B- vitaminban, valamint folsavban gazdag élelmiszer, melynek rendszeres fogyasztása hozzájárul a szív- és érrendszeri megbetegedések sikeres megelőzésében, nem mellesleg a cukorbetegség elkerülésében is segítségünkre lehet.
Az olajos magvak közül a tökmag, a pisztácia, a kesudió, a mogyoró és a mák is hasonlóan magas beltartalmi értékekkel bírnak, így érdemes ezeket is napi szinten beleépíteni az étrendünkbe.

Az étcsokoládé

Ha a superfoodokról beszélünk, a természetben megtalálható alapélelmiszerek mellett fontos említést tennünk egy késztermékről is, ez pedig az étcsokoládé. Már magát a kakaóbabot is a magok királynőjének nevezik, így nem véletlen, hogy a belőle készült finomság is kiemelkedő helyet kapott az élelmiszerek rangsorolásában. A kakaóbab amellett, hogy telítetlen zsírsavakban gazdag, a magok közül is kiugróan magas az ásványi anyag és vitamintartalma. Élénkítő hatással bír, így képes növelni szellemi és fizikai állóképességünket. Azonban nagyon fontos, hogy ha étcsokoládét választunk, akkor a minél magasabb kakaó szárazanyag tartalmú változatot tegyük a kosarunkba, mert ebben hasznosul majd leginkább a kakaóbab számtalan jótékony hatása.

Összességében elmondhatjuk, hogy a superfoodok listája igen hosszú, így könnyen változatos menüsort alakíthatunk ki belőlük. Ha fontos számunkra egészségünk megőrzése, akkor minél több alapanyagot használjunk fel a fenti listából, hogy szervezetünk vitamin- és ásványi anyag raktárait folyamatosan feltöltsük. Válogasd össze nálunk az általad kedvelt superfoodokat, és kezdd egészségesen a nyarat!

Forrás: kozertplusz

Élelmiszerek kalcium tartalma és a napi kalcium bevitel >>