A vesék védelméért

A vesék védelméért

vese nemcsak a vizelet és méreganyagok kiválasztásáért felelős, hanem segít a vérnyomás szabályozásában és a vörösvértest termelésében is. A vesék egészséges működését a legjobban az elegendő folyadékfogyasztással támogathatod.

Vesetisztító gyógynövények és táplálékok

A vérben felhalmozódhatnak olyan anyagok, amelyek betegségeket okozhatnak. Éppen ezért van szükségünk arra, hogy a vesénk egészséges maradjon, hiszen ennek a létfontosságú szervünknek az egyik feladata az, hogy kiszűrje a vérből a méreganyagokat. Mivel segíthetjük elő a vese egészségének megőrzését és a szervezet méregtelenítését? A cikkben ezeket a gyógynövényeket és tápanyagokat mutatjuk be.

Hogyan őrizhetjük meg a vese egészségét? Elsősorban azzal, ha sok folyadékot – tiszta vizet, gyógyteákat és gyümölcsleveket – fogyasztunk, de az egészséges táplálkozásnak is kiemelkedő szerepe van.

A keresztesvirágú zöldségek csoportjába tartozik többek között a káposzta, amelynek fontos szerepe van a vese optimális működésében. A káposztában található anyagok semlegesítik a szervezetben felhalmozódó káros hatású szabad gyököket. Ez a zöldség sok C-vitamint is tartalmaz és csak kevés kálium van benne, ami nagyon előnyös.

A bogyós gyümölcsök is hatékonyan képesek támogatni a vese munkáját. Ide tartozik például az áfonya, a szeder, a málna, amelyek nagyon sok antocián vegyületet tartalmaznak. Az antociánok kitűnő antioxidánsok, amelyek csökkentik a szervezetben a gyulladást, jobb véráramlást biztosítanak, és védelmet jelentenek a cukorbetegség, a szívbetegség és a rákos megbetegedés ellen. Ezért azért nagyon lényeges, mert mind a szívbetegség, mind a cukorbetegség károsíthatja a vesét.

A meleg vagy langyos vízben elkevert citromlé is sokat segíthet a vese egészségének fenntartásában. A citrom is sok C-vitamint tartalmaz, így nemcsak a vesét támogatja, de a vérerek és az immunrendszer egészségét is fenntartja.

A fekete áfonyát mindenki úgy ismeri, mint az erek, a szem és a húgyhólyag védelmezőjét, pedig a vese egészségének fenntartásában is fontos szerepe van. Az áfonya legfőképpen a szervezetben lévő méreganyagokat és baktériumokat segít eltávolítani, illetve a vesekövet okozó oxalátokat semlegesíti.

A vese egészségét egyes gyógynövények rendszeres fogyasztása is elősegítheti. Ilyen gyógynövény például a gyermekláncfű, a zsurló, a petrezselyem és a zeller is.

Forrás: gyogyszernelkul

A veseelégtelenség nem játék
5 gyógynövény a vesék védelméért

A vese egy létfontosságú szerv, amely rendkívül fontos szerepet játszik szervezetünk méregtelenítésében. Érdemes azonban tudni, hogy veséink sajnos hajlamosak károsodásra és a különböző betegségekre. Éppen ezért fontos, hogy a vesék védelmének különösen nagy figyelmet szenteljünk a mindennapok folyamán.

Ebben a bejegyzésben most mutatunk 5 olyan gyógynövényt, melyek segítenek abban, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel mellett a vesék optimálisan működjenek és képesek legyenek elvégezni legfőbb feladatukat, a szervezet méregtelenítését.

A vese az egyik legfontosabb szervünk. De miért?

A vese egy létfontosságú szerv, melynek állapota szervezetünk teljes egészére nagy hatással van. Ez a szervünk felelős többek közt a felesleges folyadék és a méreganyagok eltávolításáért, segíti szervezetünk só-, sav- és káliumszintjének szabályozását, illetve fontos hormonokat termel. Ennek köszönhetően nagy hatással van egyéb szerveink működésére is.

Ha a vese nem működik megfelelően, a méreganyag nem tud eltávozni, felhalmozódik a szervezetben, és ízületi problémákhoz, vese- és hólyagbetegségekhez vezet. Nem meglepő, hogy a hagyományos kínai orvoslás is úgy tartja, hogy az emberi élet hosszúságának és egészségünk megőrzésének kulcsa a vese, ebből következően az öregedés és a korai halandóság egyik legfőbb oka a vese energiájának kimerülése.

A Magyar Nephrologiai Társaság szerint hazánkban mintegy másfél millió embert érinthet az idült vesebetegség. Mivel sokáig nem okoz a páciensek által észlelhető tüneteket, így, ha nem kezeljük idejében, az előrehaladottság függvényében akár 14-szeresére is növelheti a szív- és érrendszeri károsodás kockázatát. De mit tehetünk egész pontosan vesénk megóvása érdekében?

A folyadékbevitel jelentősége

Annak érdekében, hogy a vesével kapcsolatos problémákat elkerüljük, az egyik legfontosabb dolog a megfelelő mennyiségű és minőségű folyadékbevitel. Egy felnőtt szervezet számára a minimális folyadékmennyiséget napi 2-2,5 liter jelenti. Fontos azonban tudni, hogy nem csupán a mennyiség, de a minőség is számít.

Szervezetünk egészsége érdekében fontos, hogy kerüljük a cukros üdítőitalokat, és a folyadékpótlás céljából minden esetben tiszta vizet vagy gyógynövényekből készült teát, teakeveréket fogyasszunk.

A kiszáradás problémája az átlagosnál nagyobb volumenben érinti az idős embereket, akik úgy érzik, hogy sosem szomjasak, így nem fogyasztanak elég vizet. Ami pedig hosszabb távon nagyon káros folyamatokat képes elindítani.

Ha nem működik megfelelően a méregtelenítés, a méreganyagok lerakódhatnak az ízületekben, és különféle mozgásszervi problémákat okozhatnak, reumát, porckopást, és a folyamat vége akár protézis-beültetés is lehet. Ez azt jelenti, hogy az idősebbeknek is tudatosan meg kell inniuk legalább napi 2 liter vizet vagy gyógyteát.

5 gyógynövény a vesék védelméért

A folyadékbevitel mellett a veseproblémák megelőzésben a népi gyógyászat, a gyógynövények ereje is nagy segítségünkre lehet a mindennapokban. Az alábbiakban mutatunk néhány olyan gyógynövényt, amelyekre számíthat a vesénk.

Mezei zsurló, a vesénk őre

mezei zsurló az a gyógynövény, ami a vese számos problémáját képes enyhíteni. hatékony megoldás lehet például veseciszta esetén. Ebben az esetben 6 hétig reggel, éhgyomorra fogyasztva ajánljuk a mezei zsurló teát, utána legalább 4 hét szünetet kell tartani, majd megismételhető a kúra.

A veseproblémák megelőzésére, vesetisztításra, a jó veseműködés elősegítésére ajánljuk a Mezei zsurlós teakeveréket, amely a mezei zsurló mellett aranyvesszőt, tejoltó galajt és kisvirágú füzikét is tartalmaz. A tökéletes hatás érdekében heti 1-2 csészével, akár egész évben folyamatosan fogyasztható.

Nyírfalevél, a legjobb vesekímélő gyógynövény

Az egyik legjobb vízhajtó, veseműködést segítő és vesekímélő hatású gyógynövénytea a nyírfa leveléből készül. A nyírfalevél teája morzsolja a vesekövet, kihajtja a vesehomokot és gátolja az újabb kőképződést, valamint javítja a veseműködést. Gyógyítja a hólyaghurutot, tisztítja a húgyutakat anélkül, hogy a vesét irritálná.

Napi 1-2 csésze képes hatékonyabbá tenni a vese és a méregtelenítési folyamatok működését. Hetente egy csésze képes megakadályozni a vesekő kialakulását. A nyírfalevélből készült tea szünet beiktatása nélkül, korlátlan ideig fogyasztható.

Apróbojtorján, a gyulladásos panaszok ellen

A vese védelméhez hozzátartozik a húgyhólyag, a húgyutak védelme is, hiszen a húgyúti fertőzések egyik legveszélyesebb szövődménye a vesemedence-gyulladás, amit feltétlenül érdemes elkerülnünk. A húgyhólyag bakteriális és gyulladásos bántalmaival szemben az apróbojtorján hatékony gyógynövény, mely a máj és az epe működésének szabályozása mellett a gyulladásos betegségek ellen is védelmet biztosít.

Az Apróbojtorjános teakeverék több olyan gyógynövényt is tartalmaz, melyek egytől egyig hozzájárulnak az egyik legfontosabb szervünk egészséghez. Fogyasztása akut probléma esetén naponta 1-3 csészével, étkezések előtt ajánlott, megelőzésre pedig elég hetente 1-2 csészével fogyasztani.

Csalánlevél, a húgyutak tisztaságáért

csalánlevél kiváló vízhajtó hatású gyógynövény, melyet a húgyhólyag és a húgyutak tisztítására ajánlunk. Nem köztudott tény, hogy a csalánban sok C-vitamin is van, így a vesék védelme mellett immunrendszerünk erősítéséhez is képes hozzájárulni.

Csalánleveles teakeverék segít az általános méregtelenítésben, ami veseelégtelenség esetén nagy jelentőséggel bír, hiszen a tiszta szervezet fogékonyabb a vesevédő gyógynövénykúrára. Ez a teakeverék tartalmaz minden olyan gyógynövényt, mellyel hatékonyan méregtelenítheti szervezetét. Fontos azonban tudni, hogy a csalánlevelet kovasavtartalma miatt 6 hétnél tovább nem szabad folyamatosan fogyasztani.

Tejoltó galaj, a vese és az epe egészségéért

A flavonoidokat, galiozint, aszperulozidot, cserzőanyagokat, illóolajat tartalmazó tejoltó galaj vízhajtó, görcsoldó hatású gyógynövény. A belőle készült teát a népgyógyászat veseműködés javítására javasolja. A tejoltó galajt emellett epebajokra és mirigyduzzanatokra is használja a fitoterápia.

Veseelégtelenség esetén érdemes a tejoltó galaj teát, a Csalánleveles teakeveréket és a Mezei zsurlós teakeveréket 6 hetente váltogatva fogyasztani, 6 hétig egyiket, 6 hétig másikat, végül 6 hétig a harmadikat. A 3×6 hét után két hét kihagyással a kúra ismételhető.

Veseproblémákkal küzd?
Ezeket az ételeket kerülje.

A vese egyik fő feladata a méreganyagok kiszűrése a vérből. Éppen ezért, ha nem vigyázunk rá, könnyen felborulhat szervezetünk só- és folyadékszintje. De mégis, milyen étrenddel tudjuk ezt megelőzni?

A krónikus vesebetegség (KVB) azt jelenti, hogy a vese működése valamilyen mértékben beszűkült. A vesefunkció romlása lehet enyhe, de mértéke az idővel általában romlik. A diétának mindig a beteg állapotához, a vesefunkció romlásának mértékéhez kell igazodnia. Enyhe veseelégtelenségnél nincs szükség a fehérjebevitel, a folyadék vagy a kálium, foszfor, nátrium korlátozására: ilyenkor a normál súly elérése és megtartása, valamint a szív- és érrendszer védelme a cél. Ez egy normál, „egészséges” étrenddel megvalósítható: teljes kiőrlésű gabonafélék, olajos magvak, zöldségek, gyümölcsök, sovány húsok, tejtermékek stb. szerepelhetnek az étlapon. Később azonban, ahogyan a vesefunkció beszűkül, úgy egyre inkább szükség lesz a szigorú étrendi korlátozásokra, miközben a betegeket a fogyástól is meg kell óvni – de mit egyen a beteg a sok korlátozás mellett, úgy, hogy legtöbbjük még étvágytalan is?

Energia- és fehérjebevitel

A betegség előrehaladtával a betegek veszítenek súlyukból, így előbb-utóbb energiagazdag diétára lesz szükségük. A fehérjebevitel csökkentése miatt ezt a többletenergiát elsősorban szénhidrátból és zsírból lehet fedezni. Jó megoldás az italok cukorral vagy mézzel történő édesítése, a normál vaj használata, a növényi olajok bőségesebb alkalmazása, a magasabb zsírtartalmú termékek preferálása (2,8 vagy 3,5%-os tej, 20%-os tejföl, görög joghurt).

Magas fehérjetartalmuk miatt csökkenteni kell a húsok és felvágottak mennyiségét. Húsok esetében 60-80 gramm, felvágottaknál 30-50 gramm az adagnagyság. Hogy a korlátozás ne legyen annyira feltűnő, készíthetünk rakott, töltött ételeket, húsgombócokat. Mivel a gabonafélék fehérjetartalma is magas, a vesebeteg étrendbe jól beilleszthetőek az alacsony fehérjetartalmú kenyérfélék. Ilyeneket készen is vehetünk, de alacsony fehérjetartalmú lisztekből magunk is elkészíthetjük őket. Az otthon sütött, alacsony fehérjetartalmú kenyér könnyen kiszárad: célszerű kisebb adagokra vágva becsomagolni és lefagyasztani. A kenyérfélék „fura” ízén segít, ha kissé megpirítjuk fogyasztás előtt. Tésztákból válasszuk a tojás nélkül készült, vagy a speciális, alacsony fehérjetartalmú tésztákat (pl. Fe-mini tészta). Főzés során csökkenthetjük a fehérje mennyiségét, ha liszt helyett keményítővel sűrítünk. Tojásból ehetünk heti néhány darabot, de ha ennél többre lenne szükségünk, ételkészítéshez használatunk tojáshelyettesítő port is (pl. Bezglutén). Tejtermékek közül a joghurt, és a tejföl a megengedett fehérjebevitel mennyiségének függvényében fogyasztható, de a juhtúró, a sajtok, és a tej fogyasztása korlátozást igényel.

Megint az a fránya só…

A magas vérnyomás étrendjénél már írtunk a sóbevitel mérséklésének módjairól (itt olvasható: https://gyorgytea.hu/receptek/mintaetrend-magas-vernyomas-eseten/). Veseelégtelenségnél rendkívül fontos, hogy minél kevesebb nátriumot fogyasszunk, ezért a legjobb, ha a sót teljesen eltüntetjük az asztalról. A feldolgozott élelmiszerek miatt nem leszünk nátriumhiányosok.

A sótlanság leplezésére fűszerezhetünk bátrabban. Különösen a vasfű alkalmas a sós íz pótlására. Mártásokkal, öntetekkel, édes, vagy csípős fogásokkal a sótalanság leplezhető. Pácolással, sütéssel szintén ízletesebbé tehető az étel.

Veseelégtelenségben a csökkentett nátriumtartalmú só annak káliumtartalma miatt nem alkalmazható!

Kálium – miből és mennyit?

Idővel a vese sajnos nem boldogul a kálium kiválasztásával sem, így szükség lehet a káliumbevitel korlátozására. A korlátozás mértéke egyéni jellemző: 1500-2000 mg között mozoghat.

Első körben az olyan, „hanyagolható” élelmiszereket iktassunk ki az étrendből, mint a csokoládé, kávé, kakaó. Ez önmagában azonban nem oldja mg a helyzetet. A zöldségek és gyümölcsök, olajos magvak, korpák és csírák dúskálnak a káliumban. Nem megoldás, ha nem eszünk belőlük soha többé egy falatot sem, hiszen ezek az alapanyagok a normál táplálkozásunk alapját alkotják. Vesebetegségnél azonban mennyiségüket korlátozni kell. Mivel a gyümölcsök közül a banán és az aszalt gyümölcsök (pl. mazsola) káliumtartalma a legjelentősebb, ne tervezzük étrendünkbe. A zöldségfélék közül a burgonya, a hüvelyesek, a sárgarépa is fontos káliumforrás, de ezeket nem iktatjuk ki az étrendből. A gombafélék közül a laskagomba káliumtartalma a legcsekélyebb. Nyers formában zöldégből naponta maximum egy adag (kb. 80 gramm) fogyasztása javasolt.

A zöldségek és gyümölcsök káliumtartalma a főzés során néhány trükkel csökkenthető:

  • Daraboljuk a zöldségeket és gyümölcsöket vékony szeletekre, minél apróbbra, mert így főzés során nagyobb felületen tud kioldódni belőlük a kálium;
  • Hámozás után meleg vízzel öblítsük le a nyersanyagot;
  • A zöldségeket áztassuk be éjszakára;
  • Öntsük le a főzővizet;
  • Nagyobb mennyiségű vízzel főzzünk;
  • Mirelit zöldségeknél felolvasztás után öntsük le a levet;
  • Kompótok levét is öntsük ki.

Egy újabb problémás pont: a napi foszforbevitel

Már az eddig elmondottakra is nehéz odafigyelni, de mindezek mellett még a foszforbevitel is korlátozásra szorul (600-800 mg/nap).

Jelentős foszfortartalommal rendelkeznek a korpák és csírák, az ömlesztett sajtok, hüvelyesek, normál sajtok, tej, belsőségek, húsok, hal, tojássárágája, foszforsavtartalmú adalékanyagokat tartalmazó italok (pl. kóla)… A tejet és tejtermékeket nem szükséges kiiktatni az étrendből, de a napi tejmennyiség ne haladja meg a 3 dl-t. A sajtok szinte egyáltalán nem fogyaszthatóak magas foszfortartalmuk miatt. Veseelégtelenségben a kalciumszükséglet magasabb: 1200-1500 mg/nap, így pótolni kell. Étrend-kiegészítők esetén ellenőrizzük az összetevőket, mert adalékanyagként ezekben is felhasználhatnak foszfort. Tojásából hetente maximum 2 darabot építhetünk be az étrendbe.

  • Zöldséglevesek készítésekor ne használjunk csontlevet, levesport, húslevet;
  • Előfőzött húsokkal a foszfortartalom csökkenthető;
  • Ételkészítéskor egész tojás helyett használhatunk foszformentes tojásfehérjét (amennyiben belefér a napi „fehérjekeretbe”). 

Amire még figyelni kell…

A vese nemcsak a kiválasztásban játszik szerepet: részt vesz a D-vitamin képződésének folyamatában is. Mivel a megfelelő D-vitamin-bevitel táplálkozással nem biztosítható, vesebetegek számára javasolt, hogy a nyári időszakban napi 1000 NE, télen 2000 NE D3-vitamint fogyasszanak.

Kinek szól az étrend?

Jelen étrendet azok számára készítettem példaként, akik a krónikus vesebetegség előrehaladottabb állapotában vannak. A fehérjebevitelt, a kálium- és foszforbevitelt egyaránt csökkentettem. Krónikus vesebetegségben különösen fontos a dietetikai tanácsadás, mert a megfelelő diétával a betegek állapotának romlása elodázható, és a dietetikus segítséget adhat a gyakran egymásnak ellentmondó szempontok gyakorlati megvalósításában.

Ez az étrend nem helyettesíti az egyénre szabott dietetikai konzultácót!

A vesebetegség kezdeti stádiumában és a művesekezelés során azonban más szempontok érvényesülnek, melyek taglalása nem fér bele jelen cikkünkbe.

Gyógynövényekkel a vese támogatásában

Veseelégtelenség esetén először egy általános tisztítást javaslunk, hogy a szervezet fogékonyabb legyen az ajánlott gyógynövénykúrára. A tisztítókúra alatt Csalánleveles teakeveréket fogyasszon napi egy csészével, 4-6 héten keresztül. A teakeveréket legjobb reggel éhgyomorra meginni.

A tisztítást követően a veseműködés javítására igyon meg naponta egy csésze mezei zsurló teát egy hónapon keresztül, majd a következő egy hónapban egy csésze tejoltó galaj teát, végül további egy hónapon keresztül egy csésze nyírfalevél teát. Ezeket a teákat is ajánlott reggel, esetleg a délelőtti órákban meginni. A kúra megismételhető, de javasolt 1-2 hét szünetet tartani, mielőtt újrakezdené.

A gyógynövényeket minden esetben kiegészítő kezelésként javasoljuk az orvosi terápia mellett. A kúra megkezdése előtt egyeztessen a kezelőorvosával.

Szívelégtelenségben szenvedőknek, szív- és veseelégtelenségből adódó ödémák esetén a mezei zsurló és a nyírfalevél teák fogyasztása nem ajánlott.

veseproblémák megelőzésére ajánljuk a Gyuri bácsi által összeállított Mezei zsurlós teakeveréket heti 1-2 csészével. Egész évben folyamatosan iható ebben a mennyiségben. Mivel a benne található növényeknek vízhajtó tulajdonságuk is van, legjobb ezt a teát is reggel vagy a délelőtti órákban meginni.

Forrás: gyorgytea