MetaPWR hatása a szervezetre

MetaPWR hatása a szervezetre

A kiegyensúlyozott arányban adagolt Grépfrút, Citrom, Borsmenta, Gyömbér és Fahéj esszenciális olajokból álló lágyzselatin kapszulát úgy állították össze, hogy segítsen használójának az optimális hatékonyságú emésztés és szervezete belső stabilitásának elérésében, ezáltal pedig fizikális teljesítménye teljét nyújthassa.

Szerinte minden embernek más az egésszégi állapota, mindenkinek más és más arányú összetétel szükséges az adott öszetevőkből. Amit egy laboratóriumban állítanak elő, az sok embernek használ, de van akinek nem. Minden esetben az ember egészségi és fizikai állapotától függ.

MetaPWR összetevők

Gképfuit
Citrom
Borsmenta
Gyömbér
Fahéj

grapefruit jótékony hatása

Segíti a fogyást

A grapefruit ideális gyümölcs, ha a célod a fogyókúra. A grapefruit leve olyan anyagokat tartalmaz, melyek csökkentik az inzulinszintet, így segíti a szervezetet abban, hogy a cukrot a szervezet ne elraktározza, hanem energiaként használja fel.

Hidratál

A grapefruit, csakúgy, mint a görögdinnye, nagy mennyiségű vizet tartalmaz, ami eltelít és rosttartalma miatt szinte átmossa a szervezetet. Ha nehezedre esik elegendő vizet inni nap mint nap, akkor ez a gyümölcs segíthet a hidratálásban.

Javítja az emésztést

A grapefruit nagy mennyiségben pektint tartalmaz, amely serkenti az egészséges bélsejtek termelését, és védi a bél nyálkahártyáját. A rostos, lédús grapefruit segíti kipucolni a beleket is.

Csökkenti a szabadgyököket

A grapefruitban likopin található, ez egy karotinoid pigment, amely a gyümölcs piros színének kialakulásáért felelős. Felveszi a harcot többek között a tumorok kialakulásáért felelős szabadgyökökkel.

Megelőzi a fertőzéseket

A grapefruit flavonoidokat tartalmaz, ezek segítenek legyőzni a fertőzéseket és megvédeni a szervezetet a betegségektől. Immunerősítő hatásának köszönhetően kiváló gyümölcs járványok, téli megfázások idején.

Vitaminbomba

A grapefruit vitamin- és ásványianyag-tartalma sem elhanyagolható. Már önmagában ezért érdemes fogyasztani: gazdag C-vitaminban, káliumban és magnéziumban, valamint komplex B-vitaminokban. Az ásványi anyagok esetén pedig a vas-, kalcium-, réz- és foszfortartalma kiemelkedő.

Látásjavító

A rózsaszín és piros grapfruitban jelentős mennyiségű béta-karotin található, amely az egészséges szemekért, és a látás javításáért felelős. Ha sokszor érzed úgy, hogy fáradtak a szemeid, akkor már napi egy grapefruit is sokat segíthet szemeid egészségének megőrzésében.

Csökkenti a koleszterint

A grapefruit bizonyítottan hozzájárul a koleszterinszint csökkentéséhez, ez különösen azoknak fontos, akik szív- és érrendszeri problémákkal küszködnek.

Jót tesz a fogínynek

A grapefruitban található C-vitamin hozzájárul a fogíny és fog problémáinak csökkentéséhez. Ha előfordul, hogy fogmosás közben vérzik az ínyed, akkor ennek a gyümölcsnek a fogyasztása jó hatással lehet.

Vesekő ellen

A grapefruitlé csökkenti a kalciumos vesekövek kialakulásának kockázatát azáltal, hogy növeli a vizelet pH-értékét. Ha volt már veseköved, vagy nagyon sok kalciumot fogyasztasz, akkor a grapefruit ideális lehet számodra.

citrom jótékony hatása

Csökkenti a koleszterinszintet

Az almához hasonlóan a citromban is megtalálható pektin természetes módon képes befolyásolni a koleszterinszintet. A déligyümölcs ezenkívül úgynevezett flavonoidokat is tartalmaz, melyek csökkentik az érszűkület kialakulásának veszélyét.

Így alkalmazd: Készíts keveréket 150-150 ml fehérborból és vízből, 4 db mentaágból és 4 ek mézből, majd adj hozzá 1 db biocitrom héját és húsát. Végül az egészet forrald fel, majd vedd lejjebb a lángot, és főzd kb. 10 percig az elegyet. A kész szirupot 1 : 4 arányban keverd össze ásványvízzel, és idd meg, esetleg öntsd a gyümölcssalátádra. 

Szép fogíny

A benne lévő glikozid antibakteriális hatású, emellett a fogínyt is erősít.

Így alkalmazd: A szájöblítőhöz 1 pohár vízbe facsarj bele 1/2 db citrom levét. Vigyázat: öblögetés után legalább 20 percig várj a fogmosással, a citromsav ugyanis felpuhítja a fogzománcot, és időre van szükség ahhoz, hogy az újból megkeményedjen!

Fokozza az emésztést

Rostokban gazdag, így segíti a bélműködést, megakadályozva ezzel a székrekedést is.

Így alkalmazd: Reszelj le 2 db, alaposan megmosott biocitrom héját, majd forrázd le 1 csésze forró vízzel, és 10 percig hagyd lefedve állni. Naponta 2 csészével fogyassz belőle.

Narancsbőr ellen is hatásos

A citromos fürdő serkenti a nyirokkeringést, így csökkentheti a cellulitis tüneteit.

Így alkalmazd: Facsard ki 5 db citrom levét, öntsd a kb. 37 fokos fürdővízhez, és 10 percig maradj a kádban. Legalább hetente kétszer ismételd meg!

Tyúkszemre, bőrkeményedésre

A tyúkszem mérete friss citromkarikával is csökkenthető. Bőrkeményedés ellen hatásos a citromolajjal való ecsetelés is.

Így alkalmazd: Esténkét egy kisebb vászondarabbal rögzíts a tyúkszemedre 1 db frissen levágott citromkarikát, és egész éjszaka hagyd rajta.

Mérsékli a gyomorégést

Az egzotikus gyümölcs leve gyomorégés esetén is segít, mert semlegesíti a gyomorsavat.

Így alkalmazd: Tegyél 1 csésze borsmentateába 1 tk friss citromlevet. Így megduplázódik a jótékony hatás, a gyógynövény olaja ugyanis megnyugtatja a gyomrot.

Serkenti a gondolkodást

A citromillattal növelhető a figyelem és a koncentráció a munkahelyen.

Így alkalmazd: Tegyél citromolajat az aromamécsesbe. Ügyelj arra, hogy a többi illóolajhoz hasonlóan ez is érzékeny a fényre és a levegőre, ezért lehetőleg zárt szekrényben tárold az üvegcsét.

Hozzájárulhat a folyadékbevitel növeléséhez

Ha a citromos víz a magas cukortartalommal rendelkező üdítőket váltja ki az étrendedben, akkor kifejezetten jól választottál! Sokkal jobban itatja magát, mint az ízesítetlen víz, így hozzájárulhat a folyadékbevitel növeléséhez is. 

+ Fertőtleníti a lakást

A citrom levével természetes módon hatástalaníthatók a baktériumok.

Így alkalmazd: A felmosóvízhez adj literenként 1 ek citromlevet. Hogy még frissebb legyen az illat, tegyél bele pár csepp citromolajat is. Kellemes mellékhatás: a portörlésben megfáradt háziasszonyt a citrusaroma élénkítő hatása kényezteti.

A borsmenta jótékony hatása

Borsmenta az egészséges légutakért A borsmentát már ősidők óta termesztik Kínában és Japánban. A Földközi-tengernél őshonos, de megtalálható Olaszországban, az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is. Évelő növény, ami akár egy méter magasra is megnőhet. A borsmenta erős, tiszta, friss aromával rendelkezik. Hatékonyabbá teszi az emésztést, valamint jótékony hatással van a májra és a légúti megbetegedésekre is.

A borsmenta hűsítő és nyugtató hatásal van a testünkre és a lelkünkre egyaránt. Jelentős C-vitamint, mangánt és rezet tartalmaz, emellett olyan vegyületeket, melyeknek antioxidáns, antibakteriális, gombaellenes, vírusölő és görcsoldó hatásai is vannak.

A borsmentát sokféleképpen alkalmazhatjuk

Fűszernövényként például levesekbe, salátákba, turmixokba keverhetjük, de teát is főzhetünk belőle, vagy felhasználhatjuk az illóolaját is. Az pedig, aki nem szereti a borsmenta ízét, kapszula formájában is élvezheti a pozitív hatásokat. Lássuk, melyek ezek!

A borsmenta nagyon hatékony a irritábilis bél szindróma tüneteinek csökkentésében, enyhíti a puffadást, a hasi görcsöket, javítja az emésztést is.

Egy 2007-ben publikált tanulmány szerint már négy hét elegendő, hogy az irritábilis bél szindrómától szenvedők jobban érezzék magukat, ehhez naponta néhány csésze borsmentatea vagy két borsmenta-kapszula kell csak. A borsmenta ráadásul nemcsak az IBS-sel összefüggő gyomor- és bélrendszeri tüneteket enyhíti, hanem azokat is, melyek ételintolerancia miatt alakulnak ki.

Legyen szó akár migrénről , akár tenziós vagy éppen a stresszel összefüggő fejfájásról, a borsmenta segíthet ezeket is enyhíteni. A gyógynövénynek olyan tulajdonságai vannak, melyek csökkentik a fájdalmat, ellazítják a túlságosan feszes izmokat, és a vérkeringést is élénkítik. A borsmenta illóolaját azoknak is érdemes a kezük ügyében tartani, akik vizsgára készülnek, vagy nagy odafigyelést igénylő munkát végeznek, ugyanis segít a koncentrálásban és a memóriát is javítja.

A borsmenta az émelygés és a hányinger enyhítésében is a segítségünkre lehet, ugyanis olyan emésztőenzimeket aktivál, melyek csökkentik a hányingert . Lassan kortyolgassunk el csésze borsmentateát, szopogassunk borsmentát tartalmazó cukorkát vagy nyalókát, esetleg szagolgassunk egy zsebkendőt, melyre borsmenta-illóolajat csepegtettünk.

A száj higiéniájában is nagy szerepe lehet a borsmentának: antibakteriális hatásának köszönhetően megakadályozza azon baktériumok elszaporodását, melyek a kellemetlen lehelletért, a fogszuvasodásért, az ínybetegségekért és egyéb problémákért felelősek. A legegyszerűbb természetesen az, ha borsmentát tartalmazó fogkrémet vagy szájvizet használunk, de az is sokat segíthet, ha naponta kétszer erős borsmentateával öblögetünk.

A borsmentának gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatásai is vannak, ennek köszönhetően nagyon hatásos lehet a pattanások , bőrproblémák kezelésében. Azonban ügyeljünk arra, hogy a borsmenta illóolaja erősen irritálhatja az érzékenyebb bőrűeket, ezért érdemes használat előtt bőrpróbát végezni, például a könyökhajlatban.

Gyömbér jotekony hatasai

A gyömbér az egyik legnagyszerűbb gyógyító hatású fűszernövény. A gyömbér egy természetes gyógynövény, amelyet fűszerként világszerte használnak. Több egészségügyi kutatás is bizonyítja, hogy a gyömbér különböző gyógyító hatásokat fejt ki az emberi testben és így számos betegség kezelésében rendkívül hatékonynak bizonyul.

Jótékony tulajdonságainak köszönhetően sokan gyakorlatilag orvosságként tartják számon. Görcsoldó, hányingercsökkentő, gombaölő, gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, antibakteriális, antivirális és köhögéscsillapító hatásai szinte csodákat tesznek a szervezetünkkel.

A gyömbér gazdag forrása az A-, C-, E- és B-komplex vitaminoknak, ezenkívül sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz. A gyömbér gyógyító hatásait élvezhetjük a friss vagy a szárított, őrölt gyömbérben, de fogyaszthatjuk ivólé vagy olaj formájában is. Aki szívesebben fordul a természetes orvosságokhoz betegségek kezelésekor, annak polcáról a gyömbér elengedhetetlen. Mivel elég ritkán jelentkeznek mellékhatásai, a gyömbért bárki nyugodtan fogyaszthatja, de azok, akik szívgyógyszert vagy magas vérnyomásra felírt gyógyszert szednek, előbb mindenképpen konzultáljanak az orvosukkal!

A gyömbér legfőbb gyógyhatása

Féken tartja a cukorbetegséget

A gyömbér csökkentheti a vércukorszintet és növelheti az inzulin és a cukorbetegség kezelésében használt más orvosságok hatékonyságát. A szakértők ajánlata: fogyasszunk minden reggel felkelés után egy evőkanál gyömbérlevet egy pohár vízbe keverve a vércukorszntünk szabályozására! A gyömbér segítségével nagyban csökkenthetők a cukorbetegséggel kapcsolatos egészségügyi komplikációk is: rendszeres fogyasztásával csökkenthető a vizelet fehérjeszintje, valamint védi az idegeket és a vérzsírszintet is csökkenti cukorbetegeknél.

Megnyugtatja a felkavarodott gyomrot

A gyömbér szélhajtó tulajdonsága nagy segítség lehet a felkavarodott gyomor megnyugtatásában, ráadásul ellazítja az emésztőrendszer izmait is, megelőzve ezzel a felpuffadást. A szakértők gyakran ajánlják a gyömbért komoly gyomorbántalmak, például a diszpepszia vagy bélgörcsök enyhítésére, de sokszor használják baktérium okozta hasmenés kezelésére is. Az emésztés javítása érdekében néha együnk egy kis gyömbért egy-egy nagyobb fogás után! A gyömbér pozitívan hat a szervezetre és hamar elmulasztja a gyomorrontás tüneteit is. Ha pedig gyomorégést érez, igyon gyömbérteát napi több alkalommal az azonnali megkönnyebbülésért!

Javítja a szív egészségét

A gyömbért régóta használják szíverősítőnek. Csökkenti a koleszterinszintet és megelőzi a vérrögképződést, ezáltal csökkenti az éreredetű szívbetegségek kialakulásának kockázatát is. Mivel sok káliumot tartalmaz, a gyömbér nagyon jó hatással van a szívre, a benne lévő mangán pedig védelmet nyújt a szív, az erek és a húgyutak számára is.

Segít megelőzni a megfázást és az influenzát

A gyömbér felturbózza az immunrendszert és melegítő, izzasztó hatása miatt is természetes gyógyszerként használják megfázás és influenza kezelésére. Ilyen betegségek alatt naponta többször fogyasszunk gyömbért, hogy a benne lévő antivirális, méregtelenítő és gombaölő hatások érvényesülhessenek! Így természetes úton méregteleníthetjük a szervezetünket, javulhat a közérzetünk és felgyorsíthatjuk a gyógyulás folyamatát is. A sima megfázás tüneteinek enyhítésére forraljunk fel egy liter vizet, keverjünk bele egy teáskanál őrölt gyömbért és törölköző alatt inhaláljunk vele!

Hatékony lehet a rák ellen

A gyömbér a petefészekrák kezelésében is hasznos lehet. A Michigani Egyetem rákközpontjában végzett kutatás bebizonyította, hogy az őrölt gyömbér sejthalált idéz elő a petefészek rákos sejtjeiben. Egy másik kísérlet során megfigyelték, hogy a gyömbér lelassítja a végbélrák sejtjeinek növekedését, így nagyban segít lassítani a végbélrák folyamatát, illetve megelőzni azt. A növény emellett több más ráktípus, így a tüdő-, mell-, bőr-, prosztata- és hasnyálmirigyrák „megvadult” sejtjeivel is hatékonyan felveszi a harcot.

Enyhíti a menstruációs fájdalmakat

Mivel a gyömbér természetes gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, a menstruációs fájdalmak enyhítésére is használható: őrlemény vagy kapszula formájában azonnali enyhülést hozhat az éles fájdalomra. A menstruációs görcsök csillapítására fogyasszunk gyömbérteát barna cukorral!

Terhesség alatt enyhíti a reggeli rosszulléteket

A reggeli rosszullétekben szenvedő terhes nők számára is segítségül lehet a gyömbér, mivel hasonló hatást fejt ki, mint a B6-vitamin. A gyömbér azonnali felüdülést nyújthat a rosszullétből, hányingerből vagy szédülésből, főleg, ha kis mézzel keverve rágcsálunk belőle. Aki nem szereti a nyers gyömbér ízét, étrend-kiegészítőként is fogyaszthatja.
Fontos: Terhes kismamák feltétlenül konzultáljanak orvosukkal, mielőtt gyömbért alkalmaznának, mert egyes szakmai vélemények szerint nagyobb mennyiségben történő fogyasztása veszélyzetetheti a magzatot.

Csillapítja az ízületi gyulladás okozta fájdalmat

A gyömbérnek erős gyulladáscsökkentő tulajdonságai vannak, így az ízületi gyulladás, a reuma, vagy a térd degeneratív ízületi gyulladása okozta fájdalom kezelésére is kiváló. A fájdalom csillapításához napi kétszer kenjük be az érintett felületet meleg gyömbérkrémmel és kurkumával. Ezzel egy időben építsük be a gyömbért nyers vagy főzött állapotában az étrendünkbe. Mindemellett az ízületi- és izomfájdalmak enyhítésére adhatunk gyömbéres illóolajat a fürdővízhez is. Több tanulmány kimutatta, hogy a gyömbér hatékonyabban csillapítja az arthritiszes betegek fájdalmait, mint a placebo. Tartsuk azonban szem előtt, hogy a gyömbér nem képes meggyógyítani az arthritiszes betegségeket, csupán enyhíti a gyulladást és a vele járó fájdalmat!

Enyhíti a migrént

Bizonyított tény, hogy a gyömbér képes enyhíteni a migrénes fájdalmakat, mert meggátolja, hogy a prosztaglandinok fájdalmat és gyulladásokat okozzanak az erekben. Migrénes fejfájás esetén hígítsunk vízzel kb. fél teáskanálnyi őrölt gyömbért és kenjük be vele a homlokot, vagy vegyünk be szájon át egyharmad teáskanál gyömbért némi vízzel! Mivel a gyömbér gyulladáscsökkentő hatású, fogyaszthatunk gyömbérteát is a migrén kezelésére, hogy az elviselhetetlen fájdalmat és a szédülést vagy hányingert enyhítse.

Csillapítja a köhögést

A gyömbér természetes fájdalomcsillapító, ezért a torok fájdalmára vagy irritációjára is gyógyír. Sőt, köhögéscsillapításra is használható, főleg megfázás esetén. A gyömbér csípős hatása segít megtisztítani a tüdőt a felgyülemlett nyálkától, amely a köhögés okozója lehet. Fogyaszthatunk friss gyömbérgyökeret, illetve ihatunk gyömbérlevet vagy -teát a köhögés gyógyítására, de gyömbérolajjal is bedörzsölhetjük a mellkasunkat a gyorsabb gyógyulás érdekében.

Fahéj jotekony hatasai

Fahéj, a mennyei illatú fűszer, mely számos betegségre jótékonyan hat.

Minden fahéj fa héj

A fűszer a nevét onnan kapta, hogy származási helyén a trópusi fa ágait lehántolják, a kérget hagyják kiszáradni kicsit, majd a legkülső rétegét eltávolítják. A belső kéreg a száradás következtében bekunkorodik. Ezt a jellegzetes fa darabkát, vagy ennek őrleményét vásárolhatjuk meg fahéjként. A fahéj a Cinnamomum verum és zeylanicum növényt takarja, melyet Srí Lankáról és Indiából már több mint 2000 éve exportálják. Ezeknek a növényeknek a változatai terjedtek el a világban még pár helyen, például Vietnámban. Ismert egy másik fahéj növény is, a Cinnamomum cassia, azaz kasszia vagy kínai fahéj, ami abban tér el a ceylonitól, hogy magasabb a kumarin tartalma, ami miatt figyelni kell a bevitt mennyiségre.

A kumarin vegyületek ugyanis túlzott mennyiségben befolyásolhatják a véralvadást, és a májat is károsíthatják. Ennek ellenére nincs félnivalónk a fahéjtól, illetve a kumarin ott van a borsmentában is, és a levendulában is.

Az ősi fahéj fa és a kasszia megjelenésében is eltér egymástól, illetve a boltokban kapható darabkáik is. A fahéj sokkal pergamenszerűbb, tekercsei sokszorosan fonódnak egymásba. A kassziák vastagabb darabok, általában csak a szélük hajlik be. Kicsit az eljárás is más, ahogyan készülnek, de fő íz- és illatanyagaik megegyeznek. Az igazán fűszermániásak odafigyelhetnek, hogy melyiket szerzik be, mert a különböző fahéj fajoknak más az olajtartalmuk, illetve a kassziák általában édesebb ízélményt eredményeznek, pl.a süteményekben.

Őrlemény formájában nehéz megkülönböztetni őket, ha nincs ráírva a fafaj; a kasszia pora sötétebb, az eredeti fahéjé világosabb, vörösesebb.
Természetesen nincs szükség a túlzott megkülönböztetésre, egy átlag felhasználó a kávéja megfűszerezéséhez, vagy a rizskókhoz bármelyiket bátran használhatja.

A fahéj egészségre gyakorolt hatásai

A gasztronómiai felhasználás mellett jó pár éve a fahéj fogyasztásával összefüggő jótékony élettani hatásokat is vizsgálják, és több esetben bizonyítást is nyert, hogy a fűszernövény kedvezően hat biokémiai folyamatainkra. Most áttekintjük, milyen esetekben alkalmazható a fahéj kiegészítő gyógyászati célra!

A baktériumok és gyulladások ellen

A fahéj hatását fogínygyulladásos eseteknél is vizsgálták, és összehasonlították a klórhexidinnel, ami egy ismert fertőtlenítő. Az eredmény az lett, hogy a fahéj hatóanyagai kisebb mértékben, de éppúgy csökkentik a plakk képződést, a szájszagot, az ínygyulladást, mivel a foglepedékben felszaporodó baktériumok szaporodását gátolják. Nem meglepő ezek után, hogy fogkrémekben és rágókban is találkozunk fahéjjal.

A fűszer nemcsak a száj baktériumait tarthatja kordában, de kísérletek igazolták, hogy a belekben élősködő e-coli baktérium szaporodását is gátolja, illetve vírusölő és gombaellenes hatású.
Ezek miatt nagyszerű lehet náthás és influenzás időszakban, de akár lábfürdőnek is, ha gombás fertőzés áll fenn. Az előzőekkel összefügg, hogy gyulladáscsökkentő hatású, főként ízületi problémák esetén alkalmazzák sikerrel, de láz- és fájdalomcsillapításra is jó.

Cukorbetegség és inzulinrezisztencia

A fahéj aldehid tartalmát többszörösen is hasznosnak találták a vércukorszinttel összefüggésben. Oly módon szabályozza a vércukrot, hogy ha szénhidrátdús, cukros ételek mellé fogyasztjuk, akkor kevésbé fog ingadozni mellette a vércukorszint. Ez viszont befolyásolja az inzulinválaszt is, emiatt a fahéjat a II.-es típusú cukorbetegeknél és az inzulinrezisztencia mérséklésében hatásosnak vélik. A fahéj persze jótékony nem cukorbeteg egyénekben is, mivel csökkenti az étkezést követő vércukor emelkedést, és így nem alakul ki farkaséhség. De ez a hatása, illetve az anyagcsere élénkítő volta miatt lehet hasznos fogyókúrázóknak is.

Vérzsírszint és koleszterin

A fahéj serkenti az emésztést, segíti a zsírbontást, és jótékonyan hat a vérzsírszintre is, vagyis a trigliceridek előfordulására. Ezek okozhatnak zsírplakkokat, amelyek az érfalra rakódva súlyos érrendszeri problémákat okozhatnak. 
Közvetetten a koleszterinre is hat, mivel az LDL koleszterin mennyiségét mérsékli a vérben.

A jó emésztésért

A zsírok mellett általánosan serkenti az emésztést a fahéj, megelőzi a puffadást, gázképződést. Hányinger esetén is alkalmazható, késhegynyi őrölt fahéjat tegyünk kedvenc italunkba, és nemcsak feldobja azt, de meg is nyugtatja emésztési problémáinkat.
Mézzel vegyítve akár a gyomorfekély kialakulása ellen is tehetünk fogyasztásával.

Bőrfiatalító hatás

Hatóanyagai és antioxidáns tartalma miatt régóta összetevőjét képezi a kozmetikumoknak, mivel tonizálja a bőrt, élénkíti annak anyagcseréjét. Emiatt masszázsolajokban (testtekercselés, narancsbőr kezelés) is gyakran találkozhatunk vele. Fenol tartalma persze nem kizárólag a bőrt fiatalítja, minden sejtünk öregedési folyamatára hat.

Támogatja a kognitív képességeket

Újabb kutatások rámutattak, hogy a fahéj hatóanyagai javítják az észlelést, segítik a tanulási folyamatokat, serkentik a memóriát és kognitív képességeinket. 
Megfigyelték, hogy az agy mikroszkópikus sérüléseinek gyógyulására is ösztönzőleg hat a fahéj, de javíthatja a finom motorikát is, sőt, agyműködést javító hatása miatt akár az Alzheimer-kór megelőzésében is szerepet játszhat. 

A fahéjnak hangulatjavító hatása is van, de ez már nem kizárólag az agy támogatása miatt van, hanem maga az illata is befolyással van a kedvünkre.

Leküzdheti magas vérnyomását

A fahéj rendszeres fogyasztása jótékony hat a vérnyomásra, így hosszú távon az ebből adódó szövődmények kialakulására is (szívroham, agyvérzés). Ráadásul a cukorbetegség is előfutára a szívproblémáknak, de mivel azt is javítja, így duplán eredményes lehet.

A fahéj alternatív felhasználása

Viszonylag ritkán esik szó róla, de az őrölt port nem feltétlenül elfogyasztva alkalmazhatjuk. A fahéj a kertünkben is hasznos lehet, ugyanis azt tapasztalták, hogy segíti a növények gyökereztetését, a hangyák pedig messze elkerülik, így ellenük is hatásos kiszórni belőle. Akár permetlé is készülhet fahéjból és meleg vízből, ami a hervadásos gombabetegségek ellen kiváló.

Lehetnek káros hatásai a túlzott fahéj fogyasztásnak?

A fahéj egy kiváló fűszer, melynek még egészségmegőrző hatásai is vannak, ezért fölösleges megijednünk tőle, de természetesen, mint minden, túl nagy mennyiségben (több mint másfél-két teáskanál) ezt sem javasolt fogyasztani. 

Egyrészt a fahéj egy por állagú anyag, amiből, ha be akarnánk kapni egy nagy kanállal, az kifejezetten káros lenne, mert irritáló halmazállapotként lépne fel a légzőszervrendszerünkben. Ezért gyerekeknél figyeljünk oda, hogy csakis oldott formában, vagy ételbe, italba keverten fogyasszák, és ne játszanak vele! Ellenkező esetben, mint bármilyen por, nagy dózisban beszippantva vagy lenyelve komoly károkat okozhat.

A másik dolog, amire oda kell figyelni, a kumarin tartalom. A ceyloni fahéjban szinte elenyésző a mennyisége, de a kassziákban magasabb. Ételeink készítésekor, ízesítésekor nem használunk olyan őrült mennyiségeket belőle, hogy emiatt aggódni kellene, de aki gyógyászati célból szedi a fahéjat, emiatt jó, ha mértékletes marad. Nem fog senki a túlzásba vitt fahéjjal sem jobb eredményeket elérni, sőt, a felhalmozódó kumarin vegyületek hosszú távon károsítják, begyullasztják a májat, de akár a véralvadást is gátolhatják. Ha a jótékony hatása miatt döntünk a fahéj használata mellett, előnyösebb a 100 %-osan bio, ceyloni változatot választani!

Gyermekek kedvelt reggeli eledele a fahéjas gabonapehely. Mivel ezeknél nem tudhatjuk, milyen fajtájú fahéjjal készülnek, illetve bőségesen túl is vannak cukrozva, a gyerekek egészségvédelme szempontjából ne fogyasszanak belőle marokszámra.
Ritka, de vannak emberek, akik allergiásak a fahéjra, és ez súlyos tünetekkel jár (égő, viszkető érzés, bedagad a nyelv)náluk. Ez azonban valószínűleg már az első adag fogyasztásakor kiderül, akár gyermekkorban, tehát ők semmiképp se próbálkozzanak a fahéjjal.

Minden más esetben érdemes a fahéjat használni, bátran sütni-főzni vele, kihasználni az érrendszerre valamint vércukorszintre gyakorolt pozitív hatásait, hiszen ősidők óta megfűszerezi az emberiség mindennapjait!

Forrás: biosziget, hazipatika, mindmegette …